W Katowicach odbędzie się konferencja Społeczny PRE_COP24

W Katowicach rozpocznie się dziś trzydniowa konferencja pod nazwą Społeczny PRE_COP24. Spotkaniu towarzyszy hasło „Polska droga do czystego środowiska”.

Dyskusja ma się skupić między innymi na tym, co zrobić, by powstrzymanie globalnego ocieplenia nie prowadziło do nadmiernej likwidacji miejsc pracy w przemyśle. Jest to przygotowanie do grudniowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Polska ma propozycję dotyczącą zagospodarowania gazów cieplarnianych m.in. przez lasy czy zamianę CO2 na metan – tłumaczył koordynator Społecznego PRE_COP24 Kazimierz Grajcarek.

– Zagospodarowanie samego CO2 jako półfabrykatu do różnych produkcji – to chcemy przedstawić naszym kolegom związkowym. Ta konferencja ma również bardzo ważne zadanie, bo tego typu konferencje i spotkania mają też za zadanie edukację. Zaprosiliśmy kolegów związkowców z całego świata nie tylko, by pokazać im, jaka jest nasza droga do czystego środowiska, ale wysłuchać, jakie oni mają propozycje. Chcemy też – można powiedzieć – za darmo nauczyć się rozwiązań, które są stosowane na świecie i mogłyby być stosowane w Polsce – powiedział Kazimier Grajcarek.

Organizatorami konferencji są między innymi OPZZ, NSZZ „Solidarność” oraz Forum Związków Zawodowych.  Do udziału zaproszono związkowców z wielu krajów świata, a także pracodawców, naukowców oraz polityków.

W konferencji udział wezmą między innymi wiceminister środowiska i pełnomocnik do spraw prezydencji COP24 Michał Kurtyka, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz były minister środowiska prof. Jan Szyszko. Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj