fot. PAP/Andrzej Grygiel

W Katowicach rozpoczął się dwutygodniowy szczyt klimatyczny ONZ

W Katowicach rozpoczął się szczyt klimatyczny COP24. W wydarzeniu biorą udział prezydenci oraz szefowie rządów wielu państw z całego świata.

– Polska to kraj pełen ducha, kultury i tradycji. W imieniu mieszkańców Katowic i Polski mam przyjemność powitać państwa na COP24 – mówił Michał Kurtyka wiceminister środowiska, przewodniczący szczytu klimatycznego.

W uroczystym otwarciu konferencji wziął udział prezydent Andrzej Duda.

– Tak jak odrodzona Polska sto lat temu, tak dziś, nasz kraj działa aktywnie na rzecz pokojowej współpracy między państwami, opartej na zasadach przestrzegania prawa międzynarodowego, równości, solidarności i wzajemnego szacunku – powiedział Andrzej Duda.

Dzisiaj zostanie przedstawiona deklaracja w sprawie sprawiedliwej transformacji. Chodzi o solidarność wszystkich państw świata, by ochronić klimat, ale jednocześnie utrzymać rozwój gospodarczy i miejsca pracy.

– Polska jest dziś gotowa do wzięcia swojej części odpowiedzialności za międzynarodowe bezpieczeństwo, także w wymiarze polityki klimatycznej – zaznaczył prezydent Polski.

To właśnie szczyt w Katowicach ma przyczynić się do wdrożenia w życie porozumienia paryskiego sprzed trzech lat. Zakłada ono zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza, czyli powyżej średniej temperatury sprzed rewolucji przemysłowej. Polska proponuje, aby dojść do tego m.in. dzięki pochłanianiu dwutlenku węgla przez ziemię i lasy.

– Polsce udało się zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 proc. w stosunku do bazowego 1988 roku, choć wymaganie protokołu z Kioto to 6 proc. – poinformował Andrzej Duda.  

Wybór Katowic na miejsce szczytu klimatycznego ONZ nie był przypadkowy.

– To miasto stanowi modelowy przykład, jak prowadzona konsekwentnie przez lata polityka transformacyjna będąc jednocześnie polityką wrażliwą na czynnik ludzki, pomaga stworzyć dogodne warunki do rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w ośrodku przemysłu ciężkiego i wydobywczego. Co więcej, Katowice zaliczane są obecnie do grona najbardziej zielonych miast w Polsce – wyjaśnił prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Polska po raz czwarty przewodniczy konferencji, a gospodarzem wydarzenia jest trzeci raz.

TV Trwam News/RIRM

drukuj