fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] Prezes JSW: Chcemy przekonać uczestników COP24, że wodór to nowoczesne paliwo

Chcemy przekonać uczestników COP24 w Katowicach, że wodór jest nowoczesnym paliwem – wskazał na antenie Radia Maryja i TV Trwam prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon.

Firma jest zaangażowana w projekt wykorzystania tego surowca jako paliwa do napędzania autobusów w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej.

Daniel Ozon wskazał, że jeśli firmie udałoby się opanować technologię, to mogłaby się stać lokalnym producentem wodoru napędzającego pojazdy komunikacji miejskiej.

Szef JSW mówił w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja i TV Trwam, że firma chce też zaprezentować wykorzystanie wodoru do napędzania pojazdów w trakcie grudniowego szczytu klimatycznego w Katowicach.

– W Polsce nie mamy jeszcze żadnej stacji wodorowej. My chcemy na szczyt klimatyczny COP, który odbędzie się w grudniu tego roku (od 4 do 12 grudnia), ściągnąć taką stację mobilną przed nasz biurowiec JSW Innowacje, który jest zlokalizowany w centrum Katowic. Z polskim producentem Ursus, producentem autobusów nie tylko elektrycznych, ale i wodorowych, porozumieliśmy się i autobus Ursusa, który na co dzień jeździ na linii regularnej w Holandii, będzie ściągnięty na szczyt klimatyczny COP, podobnie jak kilka modeli samochodów (dopinamy to teraz), żeby wszystkich zainteresowanych, którzy przyjadą zarówno z Polski, jak i ze świata, przekonać do tego, że jest to nowoczesne paliwo – zaznaczył Daniel Ozon.

Obecnie na świecie jest ponad 350 stacji do tankowania wodoru, z czego w samej Europie – ponad 100.

RIRM

drukuj