fot. Twitter

Kolejne egzekucje na chrześcijanach  

Bojownicy Państwa Islamskiego zamordowali w Libii 21 egipskich chrześcijan. Ten brutalny atak potępiły Stany Zjednoczone oraz inne państwa zachodu. Władze Egiptu zapowiedziały, że zemszczą się na dżihadystach.

Terroryści z Państwa Islamskiego opublikowali w internecie nagranie ze ścięcia 21  egipskich koptów na plaży pod Trypolisem w Libii.

Rzecznik egipskiego kościoła koptyjskiego potwierdził, że na filmie widać członków tej wspólnoty, którzy zostali w styczniu uprowadzeni w Libii przez bojowników państwa islamskiego. Dżihadyści zagrozili w nagraniu, że ich działania rozleją się na kolejne państwa.

Brutalne filmy publikowane w internecie przez bojowników są ważnym elementem ich działań – ocenia dr hab. Piotr Celiński.

– Terroryści doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wielką siłę mają obrazy. Szczególnie takie brutalne. One zapadają w pamięć i zostają tam na długo. Tymi obrazami można wygrać bardzo wiele. Można zastraszyć przeciwnika, można spowodować demoralizację, można stworzyć stałe wyłomy wiążące się ze strachem i poczuciem zagrożenia społecznego – powiedział dr hab. Piotr Celiński.

Brutalne morderstwo na koptach potępiły Stany Zjednoczone i inne państwa Zachodu. Egipt zapowiedział, że zemści się na dżihadystach.

– Egipt zastrzega sobie prawo odwetu w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie, aby zemścić się na tych mordercach i przestępcach, którzy nie mają krzty człowieczeństwa – powiedział Abdel Fattah AL-Sisi, prezydent Egiptu.

Bojownicy państwa islamskiego rozszerzają swoje wpływy na Libie z powodu niestabilnej sytuacji politycznej w tym kraju. Po obaleniu dyktatora Muammara Kadafiego w Libii panuje chaos. W państwie działają dwa nieuznające się parlamenty i rządy.

Ośrodek władzy w Trypolisie sprzyja islamistom, z kolei rząd w Tobruku jest uznawany przez społeczność międzynarodową.

TV Trwam News

 

drukuj