fot. PAP/Adam Warżawa

W Gdańsku uczczono pamięć ofiar Grudnia’70

Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku uczczono pamięć ofiar Grudnia’70. 49 lat temu na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby.

To była walka o chleb, godność i o naszą wolność – tak wydarzenia grudnia`70 na Wybrzeżu wspomina stoczniowiec Henryk Jagielski.

– Niektórzy partyjni przyszli do nas i powiedzieli, że będzie źle, ponieważ będą straszne podwyżki cen żywności. Wtedy powiedzieliśmy sobie, że strajkujemy – mówi uczestnik Grudnia’70.

W proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji.

– Zaczęło się od Gdańska. Od 14 do 16 grudnia toczyły się poważne działania protestacyjno-strajkowe – wyjaśnia Wojciech Książek, przewodniczący oświatowej „Solidarności” w Gdańsku.

Gdynia, Szczecin i Elbląg to kolejne miasta, które przyłączyły się do strajku. Aby stłumić protesty, ówczesne władze wydały rozkaz milicji i wojsku na użycie broni. Zginęły co najmniej 44 osoby, a ponad 1300 zostało rannych. W poniedziałek poległym stoczniowcom oddano hołd.

– To oni oddali swoje życie po to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju – akcentuje stoczniowiec Brunon Baranowski.

Krzysztof Dośla z gdańskiej „Solidarności” podkreśla, że odpowiedzialni za tę zbrodnię do dziś nie zostali rozliczeni.

– Oni dla własnych, partykularnych, politycznych, ideologicznych celów gotowi byli wymordować pół Polski, nie tylko tych których zabili na Wybrzeżu. Najsmutniejsze jest to, że oni później pełnili funkcje ambasadorów, ministrów. Włos z głowy im nie spadł – wskazuje Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

To wstyd, że przez tyle lat sprawcy tamtych wydarzeń nie zostali ukarani – podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński.

– Brak osądzenia sprawców, brak osądzenia Jaruzelskiego – tak długo ten proces trwał aż ten umarł. To było celowe przedłużanie, żeby tego wyroku nie trzeba było wydać, bo on byłby symboliczny dla tamtego okresu – mówi poseł Kazimierz Smoliński.

I stąd specjalny apel do rządzących o pozbawienie zbrodniarzy tamtych lat szlifów generalskich – podkreśla wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz.

Ci dowódcy, którzy wydawali rozkazy: Jaruzelski, Kiszczak, Kociołek i wielu innych, a było ich dwunastu najwyższych działaczy PZPR, nigdy nie zostali skazani. I o to apeluję, że jeżeli nie możemy ich skazać, bo już nie są na tym świecie, to możemy pozbawić ich tego, czym się szczycili – szlifów generalskich – zaznacza Karol Guzikiewicz.

Za ofiary Grudnia‘70 modlono się w poniedziałek podczas uroczystej Eucharystii.

– O tragedii grudnia 1970 roku mamy wciąż pamiętać. I to jest nasz obowiązek – chrześcijański i narodowy. Obowiązek wobec teraźniejszości i przyszłości, wobec współczesnych i wobec pokoleń, które po nas przyjdą –

podkreślał w czasie homilii ks. abp Sławoj Leszek Głódź. metropolita gdański.

We wtorek uroczystości rocznicowe odbędą się w Gdyni.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl