W Gdańsku trwa konferencja Polonia Restituta  

Na Politechnice Gdańskiej odbywa się dziś kolejna konferencja z cyklu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. W spotkaniu bierze udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wydarzenie poświęcone jest polskiemu doświadczeniu wolności, suwerenności i praworządności w ciągu ostatnich 100 lat oraz wielości narracji na ten temat. Przedmiotem dyskusji jest również podmiotowość geopolityczna. Organizatorami cyklu są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.

O filarach funkcjonowania naszej wspólnoty państwowej podczas dzisiejszej konferencji mówił m.in. wicepremier Jarosław Gowin.

Polska wolność, suwerenność i praworządność – jak uczą nas tego nasze najnowsze dzieje – zroszone są obficie krwią oraz naznaczone są cierpieniami i trudami wielu pokoleń Polek i Polaków. Dlatego te trzy fundamentalnie ważne filary naszego bycia jako wspólnoty narodowej i państwowej zasadniczo umieszczamy w optyce czynu zbrojnego. To jest coś, co przychodzi nam spontanicznie do głowy, kiedy myślimy o wolności czy suwerenności – powiedział Jarosław Gowin.

W konferencji na Politechnice Gdańskiej, oprócz wicepremiera Gowina, uczestniczy też m.in. wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisław Krasnodębski.

Cykl „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” składa się z 10 naukowych konferencji, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski. Spotkania te poświęcone są głównym problemom współczesnej Polski widzianym przez pryzmat Katolickiej Nauki Społecznej. Ich celem jest ożywienie i pogłębienie dyskusji o najważniejszych dziedzinach funkcjonowania państwa i społeczeństwa w latach minionych i przyszłych.

RIRM

drukuj