Warszawa: posiedzenie Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück

W Warszawie trwa posiedzenie Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück. Uczestnicy posiedzenia złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Do Warszawy przyjechały byłe więźniarki, ich krewni oraz przedstawiciele organizacji pamięci byłych więźniarek Ravensbrück z 11 krajów europejskich – Austrii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Włoch.

Oprócz udziału w sesjach plenarnych Międzynarodowego Komitetu, uczestnicy zjazdu odwiedzili m.in. Muzeum Więzienia Pawiak oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziś rano odbyła się uroczystość złożenia kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Większość z osób, które przyjechały, nigdy nie była w Polsce – mówi Hanna Nowakowska, polski przedstawiciel w Międzynarodowym Komitecie Ravensbrück.

W związku z tym moją osobistą dumą jest również to, że udało się zrobić coś, co wydawało się niemożliwe do zrealizowania. Niemniej udało się. Dzisiaj jesteśmy w dniu, kiedy posiedzenie się kończy. Trwało ono od ubiegłego piątku. Były to dni pełne rozmów, wyjazdy trwały przez cały dzień, ponieważ wszyscy się rozjeżdżają w różnych kierunkach Europy. Myślę, że była to szansa, żeby pokazać naszym partnerom, z którymi na co dzień współpracujemy, w jaki sposób upamiętniać ofiary obozu Ravensbrück – zarówno kobiety, jak i mężczyzn, w jaki sposób przekazywać to młodemu pokoleniu i jak tę pamięć podnieść dalej – wskazuje Hanna Nowakowska.

Międzynarodowy Komitet Ravensbrück powstał 26 kwietnia 1965 r., w 20. rocznicę wyzwolenia obozu. Współorganizatorem tegorocznego posiedzenia jest Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj