fot. PAP/Adam Warżawa

W Gdańsku otwarto nową siedzibę Instytutu Dziedzictwa Solidarności

We wtorek w Gdańsku odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Mieści się ona przy ul. Targ Drzewny 8.

Jak podkreślił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, podczas trzech lat działania Instytut Dziedzictwa Solidarności podejmował starania, aby w przestrzeni publicznej mogły zaistnieć inicjatywy pielęgnujące pamięć o dokonaniach Solidarności i przypominające ludzi, którzy budowali polską drogę do wolności i niepodległości.

„Przez te trzy lata prowadził on wielokierunkowe działania popularyzujące historię i osiągnięcia „Solidarności”, a działalność wystawiennicza i wydawnicza stanowiły tylko część jego aktywności” – mówił wiceminister, dodając, że dzisiaj, gdy przy naszej granicy toczy się wojna, dziedzictwo „Solidarności” jest nam szczególnie potrzebne.

„Dostrzegliśmy je wyraźnie w masowym odruchu pomocy uchodźcom od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę, przyjmowaniu ich pod własny dach i zapraszaniu do własnego stołu. Tak na nowo interpretujemy słowo »solidarność«. Okazało się wówczas, że głęboko w nas zakodowane jest przekonanie, które stanowiło jedno z mott sierpnia 1980 roku, »nie ma wolności bez solidarności«” – zaznaczył.

Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności, Mateusz Smolana, podkreślił, że ostatnie trzy lata działania instytutu były bardzo intensywne.

„Na przestrzeni ostatnich trzech lat z oferty wspólnej IDS oraz Fundacji Promocji Solidarności skorzystało ponad 240 tys. osób. Jesteśmy dumni z takiego wyniku i wierzymy, że pozyskanie własnej siedziby umożliwi dalsze realizowanie zamierzeń i celów statutowych” – powiedział.

Misją Instytutu Dziedzictwa Solidarności jest popularyzacja fenomenu i znaczenia NSZZ „Solidarność” oraz ruchu społecznego „Solidarność” w Polsce i na arenie międzynarodowej. Uroczyste podpisanie umowy powołującej Instytut Dziedzictwa Solidarności odbyło się 31 sierpnia 2019 r.

Nowa siedziba IDS mieści się przy ul. Targ Drzewny 8.

 

PAP

drukuj