fot. PAP/Grzegorz Michałowski

W czwartek pochmurnie; wystąpią opady deszczu i śniegu

Jak informuje IMiGW, nad znaczną częścią Europy dominować będzie strefa rozległego, ale słabego wyżu. Układy niżowe zaznaczą się tylko nad Rosją, Grecją oraz na krańcach północno zachodnich i w rejonie południowej Skandynawii.

Południowa Polska będzie w zasięgu wyżu z centrami nad Europą Środkową i Zachodnią. Nad pozostałym obszarem kraju z zachodu na wschód przemieszczać się będzie płytka zatoka z ciepłym frontem atmosferycznym, związana z niżem z ośrodkami nad Morzem Północnym i południową Skandynawią. Z zachodu napływać będzie wilgotne powietrze polarne morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1007 hPa i będzie się wahać.

Zachmurzenie duże, na wybrzeżu i Pomorzu także całkowite. Okresami opady deszczu, na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem a na Suwalszczyźnie i wysoko w Karpatach śniegu. Na Pomorzu i Warmii opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 0 st. na Suwalszczyźnie do 6 st. w centrum i 8 st. na zachodzie oraz miejscami na Mazowszu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu w porywach do 55 km/h, w Karpatach porywy do 80 km/h, zachodni i północno-zachodni. W nocy zachmurzenie na ogół duże z większymi przejaśnieniami, tylko na południu kraju zachmurzenie całkowite.

Na zachodzie i południowym zachodzie kraju opady deszczu, na pozostałym obszarze deszczu ze śniegiem, na północnym wschodzie oraz w Karpatach śniegu. Prognozowana suma opadów miejscami na południu kraju do 10 mm. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej w Karpatach o 10 cm. Temperatura minimalna od -7 st. na północnym wschodzie, około -4 st. w centrum, do 4 st. na południowym zachodzie. Wiatr na ogół umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, porywisty, na wybrzeżu w porywach do 55 km/h, w Karpatach porywy do 100 km/h, z kierunków północnych i zachodnich.

PAP/RIRM

drukuj