fot. Twitter/Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie

W całej Polsce zbierane są dziś środki na wsparcie Kościoła na Wschodzie

Dziś dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W całej Polsce zbierane są ofiary na wsparcie dla naszych sióstr i braci za wschodnią granicą. To pieniądze, z których utrzymywane są świetlice, remontowane kościoły; pieniądze, dzięki którym dzieci mogą pojechać na wakacje.

Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie przypomina nam o osobach mieszkających na terenie byłego Związku Radzieckiego.

– 14 krajów położonych geograficznie od granicy na Bugu aż po daleki Władywostok czy Kamczatkę. Oczywiście poprzez całą Azję Środkową, stepy Kazachstanu i Mołdawię, która jest na południu – tłumaczył Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, ks. Leszek Kryża TChr.

Wskazał, że Kościół za wschodnią granicą czeka na pomoc materialną oraz modlitwę. Dzięki ofiarności Polaków w ciągu ostatniego roku udało się zrealizować ponad 300 próśb i projektów, jakie napłynęły zza wschodniej granicy. To wsparcie dla najuboższych wiernych – podkreślił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

– To, co od ludzi otrzymaliśmy, to też ludziom oddawaliśmy. Myślę, że z ich strony jest duża wdzięczność, a jednocześnie duża pokora, skromność – mówił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Dzięki wsparciu, jakie płynie z Polski, możliwa jest organizacja wakacji dla dzieci i młodzieży. Remontowane są kościoły, domy parafialne i salki. Prowadzone są świetlice dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

– Zajmujemy się tymi, którzy są nam bliscy. Zwłaszcza, że jeżeli chodzi o Wschód od strony historycznej, mamy motywację, żeby istotnie pomagać tym, którzy kiedyś nam pomagali i razem z nami tworzyli wiele rzeczy, rozwijali kulturę – zwrócił uwagę ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Na Wschodzie, II niedziela Adwentu to z kolei dzień wdzięczności za otrzymywaną pomoc. W tym roku do dotychczasowych działań Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie dokłada kolejne cele.

– Szczególnie chcemy się zwrócić w kierunku Białorusi. Słyszymy, jak wygląda sytuacja – zaznaczył ks. Leszek Kryża TChr.

Drugim obszarem pomocy jest Kościół w Armenii, który ucierpiał wskutek konfliktu z Azerbejdżanem. Datki można wpłacać do puszek w parafiach, ale też na numer konta podany na stronie internetowej wschod.misje.pl.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl