fot. PAP/Rafał Guz

Polskie wsparcie dla obywateli Ukrainy

Od 18 dni Polska staje na wysokości zadania jeżeli chodzi o pomoc obywatelom Ukrainy – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. I choć Polska jest przygotowana, by udzielać pomocy, to jednak nie może pozostać sama. Stąd apel do pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Polacy od początku rosyjskiej inwazji pomagają Ukraińcom.

– Od 18 dni Polska staje na wysokości  zadania – podkreśliła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Schronienie w naszej ojczyźnie znalazło już ponad milion siedemset tysięcy wojennych uchodźców. Ukraińcy otrzymują i będą otrzymywać wsparcie – mówiła minister rodziny i polityki społecznej.

– Jesteśmy do tego w pełni przygotowani. W niedzielę weszła w życie ustawa, podpisana przez pana prezydenta Andrzeja Dudę, która zakłada konkretne wsparcie. To wsparcie w ramach tej ustawy jest już podejmowane – mówiła min. Marlena Maląg.

Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli polską granicę od 24 lutego przebywają legalnie na terenie naszego kraju przez 18 miesięcy. Mają dzięki temu dostęp do pracy, a co za tym idzie możliwość korzystania z opieki zdrowotnej, edukacji, świadczeń rodzinnych i społecznych. W niedzielę nadano pierwsze numery PESEL obywatelom Ukrainy.

Przed Polską stoją także inne zadania – mówił ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Mamy przed sobą dość trudne wyzwanie, jakim jest opieka nad chorymi dziećmi – akcentował ambasador Ukrainy w Polsce.

Minister rodziny i polityki społecznej wskazywała na skoordynowaną współpracę w działaniach pomocowych.

– To wspólne działania rządu, poprzez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przez wojewodów, którzy utworzyli punkty recepcyjne na terenie swoich województw (takich punktów jest już 36). Te wszystkie działania możliwe są przy bardzo efektywnej współpracy organizacji pozarządowej i wszystkich Polaków, ludzi dobrej woli. Dzisiaj składamy wielkie podziękowania, bo wspólnie dajemy schronienia, dajemy serce, poczucie bezpieczeństwa – podkreśliła min. Marlena Maląg.

Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przypomniała, że wraz z ministrami pracy z Łotwy, Litwy, Estonii, Czech, Słowacji i Rumunii Polska podpisała porozumienie w zakresie współpracy krótko- i długoterminowej jeśli chodzi o wsparcie Ukraińców. Nasz kraj jest przygotowany do pomocy Ukraińcom, ale nie może pozostać sam., dlatego będzie apelować do unijnych krajów o solidarność we wsparciu dla Ukrainy.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl