W. Brytania: trwają obchody Dni Polskiego Dziedzictwa

Ponad 80 wydarzeń w 65 miastach i miejscowościach zaplanowano na najbliższe dni w ramach organizowanych przez ambasadę RP w Londynie obchodów Dni Polskiego Dziedzictwa. Imprezy są też okazją do świętowania stulecia polskiej niepodległości.

W porównaniu z 2017 rokiem liczba wydarzeń podczas tegorocznej, drugiej edycji uległa niemal podwojeniu. Zamieszczona na stronie internetowej ambasady mapa przedstawia ponad 80 wydarzeń w różnych miejscach – od znajdującej się na południu kraju Isle of Wight po Inverness na północy Szkocji; imprezy odbędą się też m.in. w walijskich Newport i Aberystwyth oraz w północnoirlandzkim Belfaście.

„Oba te cele są ważne: żeby Polacy się zintegrowali, ale z drugiej strony, żeby świętowali wspólnie z Brytyjczykami. Dlatego tak bardzo się cieszę, że tak wielu burmistrzów otworzyło swoje ratusze na te imprezy i współpracują z Polonią. To nasze wspólne świętowanie wspólnego polskiego dziedzictwa w Wielkiej Brytanii” – tłumaczył w rozmowie z polskimi mediami ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

„Pomysłowość naszych rodaków jest niezwykła: od festiwali muzycznych, konkursów piosenek poprzez jedzenie, a skończywszy na ciekawych wykładach i dyskusjach” – wymieniał.

„To co najważniejsze, to żebyśmy pamiętali, że mamy co świętować; że 3 maja to niezwykły dzień w polskiej i europejskiej historii. Nawet jeśli grupa przyjaciół Polski pójdzie do pubu z okazji Polish Heritage Day, to będę się cieszył” – podkreślił ambasador.

Obchody zostały zainaugurowane w środę w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie, gdzie otwarto przygotowaną przez Bibliotekę POSK wystawę „Brytyjczycy wobec spraw polskich w II połowie XVIII wieku”. W piątek brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson odwiedził bibliotekę miejską w Uxbridge, gdzie pokazywana jest wystawa o polskich lotnikach walczących w Bitwie o Anglię.

W Ravenscourt Park w zachodnim Londynie w sobotę odbył się m.in. piknik zorganizowany przez Stowarzyszenie Techników Polskich. Jego uczestnicy wcześniej odwiedzili Instytut Piłsudskiego i zobaczyli unikalną kopię maszyny szyfrującej Enigma z okresu drugiej wojny światowej.

Z kolei w południowym Londynie trwa dwudniowe „Książkowisko”, które towarzyszy festiwalowi literackiemu w dzielnicy Lambeth.

Marta Sordyl z organizacji Poles Connect tłumaczyła w rozmowie z polskimi mediami, że uczestnicy będą mogli m.in. zmierzyć się w Turnieju Jednego Wiersza, zobaczyć wystawę portretów Polaków z południowego Londynu, a także zapoznać się z wyjątkową historią poetki Kazimiery Iłłakowiczówny i w ten sposób świętować stulecie uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

Jak zaznaczyła, organizatorzy zdecydowali, że ich wydarzenie będzie „wielowyznaniowe i wielokulturowe”. Dlatego zaprosili wszystkich członków społeczności południowego Londynu, także np. z lokalnych meczetów.

„Chodzi o wspólną zabawę, żeby to było wydarzenie ciekawe i miłe, gdzie ludzie się poznają i opowiedzą o Polsce” – tłumaczyła Sordyl.

W sobotę podobne wydarzenia odbywają się w wielu miastach na terenie całego kraju, m.in. w Milton Keynes, Leicester, Birmingham, Gloucester, Nottingham, Manchesterze i Liverpoolu. W niedzielę ulicami Bournemouth przebiegnie Bieg Niepodległości.

Szereg imprez odbędzie się także w kolejnych tygodniach, m.in. w Cambridge 13 maja i w Londynie 19 maja. Ostatnie wydarzenia zaplanowano na 5 czerwca.

Oficjalnym logo Dni Polskiego Dziedzictwa jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię.

Polacy stanowią największą mniejszość narodową w Wielkiej Brytanii. Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego jest to nieco ponad milion osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl