fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

W biurze Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” trwa konferencja poświęcona przetwarzaniu danych osobowych pracowników przez komputery

„Rewolucja cyfrowa zagrożeniem dla pracowników sektora usług” – to tytuł trwającej w biurze Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” konferencji. Wystąpienia poświęcone będą zagrożeniom wynikającym z cyfryzacji i stosowania nowoczesnych technologii w procesach przetwarzania danych osobowych pracowników.

Chodzi m.in. o komputerowe algorytmy, które kontrolują każdy ruch pracownika, mogą decydować o jego wynagrodzeniu lub zwolnieniu z pracy.

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, wskazał, że tego typu rozwiązania są stosowne w Polsce, podczas gdy w Europie Zachodniej nie.

– To pokazuje, że również jesteśmy w tym zagadnieniu poligonem doświadczalnym. Mam nadzieję, że ten proces zahamujemy, bo jest niezgodny z polskim i unijnym prawem o tym, że nowe technologie nie będą nami rządziły. Można powiedzieć, że nadchodzi nowe niewolnictwo cyfrowe, które jest bardzo niebezpieczne dla pracowników. Chcemy te zagadnienie na konferencji omówić – powiedział Alfred Bujara.

W konferencji wezmą udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz ekspertów z zakresu prawa.

W wydarzeniu będą uczestniczyć m.in. związkowcy z centrów magazynowych Amazon Fulfillment Poland. Amazon był prawdopodobnie pierwszą firmą w Polsce, która wprowadziła zautomatyzowany system nadzorowania pracowników, pozbawiony udziału człowieka.

RIRM

drukuj