fot. PAP/Grzegorz Momot

100-lecie Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce

W Warszawie rozpoczynają się uroczystości związane ze 100-leciem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. Dziś będzie miał miejsce przemarsz uczestników w asyście orkiestry i pocztów sztandarowych do bazyliki archikatedralnej.

Tam o 11.00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Wcześniej uczestnicy obchodów złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce mówi, że obchody 100-lecia to okazja do przypomnienia historii związku z okresu międzywojennego. Analizując tę historię widzimy wiele analogii- podkreśla.

Kiedyś nasi koledzy w okresie międzywojennym, po zaborach, zajmowali się łączeniem i scalaniem polskiej kolei. My mamy podobne problemy, aczkolwiek nie musimy walczyć z bronią w ręku, ale przez wiele lat – szczególnie od lat 80 – musieliśmy walczyć w ogóle o przetrwanie polskiej kolei. Musieliśmy robić wszystko, żeby nie została ona rozgrabiona i wyprzedana. Całe szczęście od kilku lat przeżywamy renesans polskiej kolej. Dzisiaj rządzący polską koleją dostrzegają to, że kolei jest nerwem gospodarki, wraca normalność, wraca godność polskiego kolejarza, dworce pięknieją, remontowane są linie kolejowe, jest coraz więcej nowego taboru. Mam nadzieje, że wchodząc w kolejne stulecie nie będziemy musieli walczyć o przetrwanie, a będziemy zmagać się z rozwojem kolei – akcentuje Leszek Miętek.

O godz. 13.30 w Teatrze Polskim odbędzie się uroczysta jubileuszowa gala. Udział w niej wezmą m.in przedstawicie. rządu i prezydenta.

RIRM

drukuj