fot. PAP/Adam Warżawa

W Białymstoku ruszyła kampania społeczna promująca zdrowy tryb życia

Współczesną plagą są nowotwory oraz choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość. Ich rozwojowi sprzyjają m.in. siedzący tryb pracy oraz zła dieta. Nie pomaga także fakt, że nie tylko Polska, ale i Europa starzeje się. Za 20 lat przeważać będą ludzie powyżej 65. roku życia.

– Chcemy, żeby nasze społeczeństwo w okres seniorski weszło zdrowo i aktywnie. Po co mamy budować domy starców, domy opieki, kiedy już teraz należy zadbać o edukację zdrowotną – wskazuje Aneta Narel, przewodnicząca Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Krok w tym kierunku zrobiła Podlaska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

– Zaczynamy taką koncepcję, projekt, żeby głośno o tym mówić, aby propagować te idee wśród mieszkańców, ale też wśród naszych pracowników. Tak, żeby oni pamiętali o tym, iż trzeba dbać o siebie – akcentuje Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Raz w miesiącu w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku odbywać będą się wykłady z udziałem lekarzy, specjalistów i naukowców. Przyjść możne każdy. Tematem wiodącym będzie promocja zdrowego trybu życia oraz kwestia problemów zdrowotnych.

Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku planują także kontynuację projektu Białystok Plus.

– Planujemy zaprosić do udziału w tym badaniu 10 tys. białostoczan, to jest ogromna liczba. Zaprosimy osoby w wieku od 20 do 80 lat i wykonamy u nich cały panel wysokospecjalistycznych badań – podkreśla dr hab. n. med. Anna Szpakowicz z kliniki kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Bezpłatne badania będą dostępne w godz. od 8.00 do 15.00.

– Apelujemy do wszystkich, jeżeli ktoś dostał zaproszenie do udziału w naszym badaniu, jeżeli ktoś zna taką osobę, to żeby jak najbardziej zachęć. Wyniki naszego badania będą miarodajne, kiedy przebadamy dokładnie te osoby, które zaprosiliśmy, ponieważ one są miarodajne, reprezentatywne dla naszej populacji – wskazuje dr hab. n. med. Anna Szpakowicz.

Do tej pory w ramach projektu przebadano blisko tysiąc osób. Z badań wynika, że blisko 40 proc. mieszkańców Białegostoku ma nadwagę, stan przed cukrzycowy oraz nadciśnienie tętnicze.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl