W AKSiM odbyło się sympozjum „Jeszcze polska nie zginęła – wieś stymulatorem rozwoju ekologii i tożsamości narodowej”
„Jeszcze polska nie zginęła – wieś stymulatorem rozwoju ekologii i tożsamości narodowej” – pod takim hasłem w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się sympozjum naukowe.
Prof. Jan Szyszko zostawił po sobie ogromne dziedzictwo naukowe. Do jego badań i słów nawiązują ci, dla których przez lata był autorytetem, mistrzem i przyjacielem. Tak było w sobotę w Toruniu w trakcie sympozjum z cyklu „Jeszcze Polska nie zginęła”, gdzie nazwisko zmarłego ministra środowiska przywoływane było wielokrotnie.
– Zawsze mówił: „Jest dekalog, jest nauka i jest prawo. Jak się według tego postępuje, to prędzej czy później okaże się, że się miało rację i że się ma rację” – mówiła żona zmarłego polityka i naukowca, Krystyna Szyszko.
Wskazała – powołując się na męża – że utrzymanie tradycyjnej wsi z polskim modelem leśnictwa i łowiectwa to wciąż zadanie, któremu musimy sprostać. Wieś jako ta, która stymuluje tożsamość narodową i rozwój ekologii, była w centrum dyskusji naukowej w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
– Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość – po te słowa Wincentego Witosa, jednego z ojców polskiej niepodległości, sięgnął rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, o. dr Zdzisław Klafka CSsR.
Tłumaczył, że bez tych wartości nie mielibyśmy państwa. A nie da się go podtrzymać, wyrzekając się własnej tożsamości, oddając ją w obce ręce. Wskazywał na to w swoim wykładzie ks. prof. Tadeusz Guz.
– Gros przemysłu spożywczego jest przejęte przez obcych. Stąd tak niewyobrażalne deficyty w tym względzie, gdy chodzi o bezpieczeństwo naszej żywności i tym samym organicznej tożsamości – zaznaczył ks. prof. Tadeusz Guz z Instytutu Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Duchowny zauważył, że wiele środowisk pracuje nad tym, by Polska zatraciła swoją tożsamość, którą przez lata podtrzymywali ludzie wsi. Zwróciła na to uwagę także wiceminister rolnictwa, Anna Gembicka.
Przypomniała, że do instytucji unijnych dotarła inicjatywa, która ma zakazać hodowli mięsa w Europie. To wprost próba ograniczenia produkcji rolnej, ale także realizacja inicjatywy, która służy obcym – przede wszystkim Rosji i Chinom, rozwijającym swoją produkcję.
– Z drugiej strony korporacjom, które próbują wymusić na konsumentach zmianę nawyków. W ostatnich latach powstało bardzo dużo firm, które promują coś takiego, jak sztuczne mięso – powiedziała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Forsują swoje pomysły – jak wyjaśniła wiceminister – nie licząc się ze zdrowiem konsumentów i konsekwencjami. Towarzyszy temu narracja, która ma okłamać społeczeństwo, że rolnik nie wie, co jest dobre dla zwierząt, a leśnik, co jest dobre dla przyrody.
– Zarówno łowiectwo, jak i leśnictwo czy rolnictwo, są obiektem dużej presji ze strony środków medialnych. Celem działań jest wskazanie, że działalność w tych sferach w większości ma charakter zupełnie negatywny – wyjaśnił prof. Roman Dziedzic z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Takie zabiegi propagandowe, pełne kłamstwa, stosowano wobec zmarłego prof. Jana Szyszko. Wybitnego naukowca próbowano przedstawić jako kogoś, komu nie zależy na przyrodzie, a on konsekwentnie uczył, że wieś to miejsce narodzin polskiej kultury. Oderwanie się od korzeni jest groźne dla rozwoju człowieka. Na te korzenie chciał zwrócić uwagę w swojej ostatniej publikacji pt. „Las dla ludzkości w Tucznie”.
– Na okładce książki znajduje się krzyż, który jest na rozstajnych drogach leśnych – powiedział poseł Dariusz Bąk z Prawa i Sprawiedliwości.
Tego krzyża polska wieś nigdy się nie wyrzekła; tego krzyża wciąż jest gotowa bronić. Ataków jest dziś bardzo wiele. Odczuwają je także leśnicy.
– Oskarżają nas, że rozrzucamy pieniądze. Mówią o państwie w państwie. Bzdury totalne. To właśnie jest państwowa firma, państwowa dobra robota – wskazał dyrektor generalny Lasów Państwowych, Józef Kubica.
W trakcie sympozjum odbył się koncert Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego.
Polskie rolnictwo jest zagrożone. Ważne jest, żeby bronić naszego dorobku narodowego i polskich produktów. Trwa panel dyskusyjny podczas konferencji #JeszczePolskaNieZginęła w @AKSiMTorun. pic.twitter.com/VVdMO7cMtH
— Karolina Gierat (@KarolinaGierat) October 22, 2022
Sympozjum zwieńczył panel dyskusyjny z udziałem wybitnych ekspertów.
TV Trwam News