VII Międzynarodowy Kongres w WSKSiM

W WSKSiM w Toruniu rozpocznie się dziś VII Międzynarodowy Kongres „Katolicy i prawda: szanse i zagrożenia”. W spotkaniu uczestniczyć będą prelegenci z sześciu kontynentów świata. W swoich wystąpieniach poruszą kwestie m.in. religii, polityki, społeczeństwa oraz prawa.

Wydarzenie zainauguruje uroczysta Eucharystia, której będzie przewodniczył ks. bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej. Po zakończeniu Mszy św. dyskusję otworzy o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, rektor-założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Podczas dwóch dni Kongresu głos zabiorą profesorowie z Hiszpanii, Francji, Indii, Egiptu, Korei Płd., Włoch, Australii, USA, Niemiec, Tajwanu i Kolumbii.

Są katolicy, ale jest też Chińczyk – niekatolik, ponieważ prawda jest tematem, który interesuje każdego człowieka. Dzisiaj wszyscy wiemy, że nie tylko Europa, ale cały świat przeżywa kryzys prawdy. Jeżeli chcemy mówić o dobrobycie, chcemy mówić o życiu szczęśliwym, najpierw nam trzeba wrócić do prawdy – podkreślił rektor WSKSiM o. Zdzisław Klafka CSsR.

Prof. Mounir Farag, Dyrektor Instytutu Świętego Józefa na rzecz Rodziny i Bioetyki w Kairze, będzie mówił o rodzinie w świecie islamsko-arabskim. Wczoraj Profesor był gościem audycji „Rozmowy Niedokończone” w Radiu Maryja i TV Trwam.

Obecnie nie budujemy nowych kościołów, stawiamy na rodzinę – na Kościół domowy. W ramach tego Kościoła domowego realizują się te wartości, które są ważne dla rodziny chociażby w kwestii ochrony życia, argumentów jego wartości itd. Muzułmanie mówią, że chrześcijanie mają perły. Perłami są właśnie takie wartości, jak rodzina. Patrzą na nas, naśladując. U nich te wartości są podobne – muzułmanie też cenią sobie rodzinę (mówimy oczywiście o tych „spokojnych” muzułmanach). Zatem w kwestii nowych kościołów, ten rozwój jest nie poprzez budowlę, ale poprzez konkretne rodziny, które realizują takie czy inne wartości – podkreślił prof. Mounir Farag.

W sobotę Kongres zakończy dyskusja uczestników.

WSKSiM organizuje konferencję we współpracy z katedrą filozofii Kultury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.

Transmisję z wydarzenia przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj