fot. PAP/Jacek Turczyk

V4 przyjęła deklarację ws. migracyjnego mechanizmu kryzysowego

Grupa Wyszehradzka po raz kolejny wyraziła negatywne stanowisko ws. systemu relokacji uchodźców, który zaproponowała Bruksela. Do Warszawy przybyli szefowie spraw wewnętrznych grupy V4. W drugiej części spotkania uczestniczą także delegacje z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii.

Grupa Wyszehradzka chce aby jej stanowisko ws. walki z kryzysem migracyjnym zostało przyjęte przez wszystkie kraje UE. Podnoszą, że system relokacji jest nieefektywny.

Zwracają uwagę na potrzebę uszczelniania granic zewnętrznych UE a także powrotów tych, którzy przybyli do UE. Jako przykład podają politykę Australii.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak poinformował, że państwa grupy V4 przyjęły dziś deklarację przewidującą utworzenie migracyjnego mechanizmu kryzysowego.

– Jest to formuła, co do której byliśmy zgodni, jest to pomysł państw Grupy Wyszehradzkiej, żebyśmy korzystali z dobrych praktyk, żebyśmy wspierali uchodźców w miejscu, gdzie są naprawdę uchodźcami, a więc poza Unią Europejską (w obozach w Libanie, w Jordanii). Tu nasi czescy przyjaciele są bardzo aktywni. Chcemy, żeby te dobre praktyki stały się takim synonimem funkcjonowania państw Grupy Wyszehradzkiej – powiedział Mariusz Błaszczak.

Grupa Wyszehradzka to najważniejsze ugrupowanie współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Polska w lipcu objęła roczne przewodnictwo w grupie.


RIRM

drukuj