V. Orban złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem smoleńskim

Premier Węgier Viktor Orban złożył w poniedziałek kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Polityk przebywa w Polsce z jednodniową wizytą.

Przed południem spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim w Pałacu na Wyspie [czytaj więcej]; następnie został przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Podczas spotkania z mediami premierzy Morawiecki i Orban podkreślali, że współpraca Polski i Węgier rozwija się wzorowo. Mamy jednoznaczne stanowisko w sprawie migracji, a stanowiska w sprawie przyszłego budżetu UE są bardzo bliskie – oświadczył Mateusz Morawiecki. Wiktor Orban podkreślał z kolei, że oba kraje chcą silnej Europy i chcą uczestniczyć w jej reformowaniu.

Poprzednie spotkanie premiera Morawieckiego z Viktorem Orbanem miało miejsce w kwietniu w Budapeszcie podczas odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej „Memento-Smoleńsk”. W spotkaniu przed odsłonięciem pomnika oraz w samej uroczystości wzięli wówczas udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego; odbyło się ono przed wyborami na Węgrzech, zwycięskimi dla partii W. Orbana – Fideszu.

PAP/RIRM

drukuj