Uzgodniono projekt zmian dot. Lasów Państwowych

Kierownictwo rządu i koalicji uzgodniło projekt zmiany konstytucji w sprawie Lasów Państwowych.

Na spotkaniu ze środowiskiem leśników w obecności przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych przedstawiłem uzgodnioną w kierownictwie rządu i koalicji propozycję zmiany w Konstytucji – poinformował wczoraj wicepremier Janusz Piechociński.

„Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są dobrem wspólnym i podlegają szczególnej ochronie” – czytamy w projekcie.

– Nic nam nie wiadomo o tym, żeby premier coś uzgodnił. Takiej informacji nie było, aby premier i koalicja rządząca uzgodnił nowy zapis w konstytucji. Również nie jest prawdą, i tutaj pan premier zupełnie się z nią mija, jakoby poinformował wszystkie Kluby Parlamentarne o tym, że jest taki projekt rządowy. Nie wiem o takich propozycjach – zaznacza poseł Jan Szyszko, były minister ochrony środowiska.

PiS zamierza zbierać podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych.  Politycy PiS akcentują, że lasy należy chronić przed „destabilizacją” finansową, którą – jak podkreślają – proponuje rząd oraz przed wykupem gruntów przez obcokrajowców.

– Filozofia jest taka: najpierw zdestabilizować Polskie Lasy Państwowe, umożliwić ich sprzedaż i prywatyzację, a jak się to już uda, to wtedy mówić o tym, że będziemy zmieniali konstytucję. Najpierw niech Polskie Stronnictwo Ludowe dąży do tego, żeby wycofać ten nieszczęśliwy projekt ustawy destabilizujący Polskie Lasy Państwowe, a następnie będziemy mówili o tym, w jaki sposób bardziej włączyć Lasy Państwowe w rozwój gospodarczy kraju i jak je bardziej ustabilizować. PSL dąży wyraźnie do destabilizacji polskich Lasów Państwowych i rozpoczęcia procesu sprzedaży ziemi polskiej – podkreśla prof. Szyszko.

Przypomnijmy, premier Donald Tusk zapowiedział, że w latach 2014-15 rząd z pozyskanych od Lasów Państwowych pieniędzy wyda 1,3 mld zł na budowę i remonty dróg lokalnych.

Na takie działanie pozwoli nowelizacja ustawy o lasach, której projekt na początku stycznia przyjęła Rada Ministrów. Projekt zakłada też, że od 2016 r. Lasy Państwowe będą przekazywać rocznie do budżetu 2 proc. przychodów, czyli – jak mówił premier – od 100 do 150 mln zł rocznie.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl