Uwaga na nieuczciwych sprzedawców prądu i gazu!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przestrzega przed naciągaczami sprzedającymi prąd i gaz. Państwowy organ proponuje zmiany prawne ograniczające ich działalność.

Oszustów, którzy naciągają klientów na zmianę dostawcy prądu czy gazu jest coraz więcej. Świadczy o tym bardzo duża liczba skarg na nieuczciwych sprzedawców, jakie napływają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Problem ten pojawia się najczęściej wśród osób starszych.

Najczęściej przychodzi ładnie ubrany młody człowiek i mówi, że jest od dotychczasowego dostawcy, a okazuje się, że tak naprawdę reprezentuje zupełnie innego. Oszukuje, że sprawa dotyczy tylko zmiany dotychczasowej umowy, a skłania do podpisania zupełnie nowej. Koniec końców, starsza osoba musi zapłacić karę za odstąpienie od umowy z dotychczasowym dostawcą, a nowy nie okazuje się wcale tańszy – zaznaczył Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Co więcej, próba powrotu do starego dostawcy kończy się tym, że trzeba znowu zapłacić odstępne, albo skierować sprawę na drogę sądową, co dla wielu konsumentów okazuje się być bardzo uciążliwe i kosztowne. W konsekwencji tego typu przypadki pozostają bez żadnych konsekwencji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może nakładać kary finansowe na nieuczciwych sprzedawców, ale to – jak się okazuje – nie wystarcza, dlatego zaproponował zmiany prawne.

Skala tych nieprawidłowości jest duża. To tysiące osób oszukanych, więc uznaliśmy, że dla bezpieczeństwa (…) powinno nastąpić podpisanie umowy w specjalnym punkcie, aby była pewna świadomość, że zmienia się operatora – mówił Marek Niechciał.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponuje także, aby firmy dopuszczające się nieuczciwych praktyk traciły koncesję na sprzedaż prądu i gazu, gdyż rynkowa rywalizacja o klienta musi opierać się na uczciwych zasadach. Urząd przypomina, że aby nie dać się oszukać nieuczciwym sprzedawcom, należy zawsze uważnie czytać podsuwane do podpisu dokumenty oraz domagać się ich kopi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl