Utrudnienia dla plantatorów tytoniu

Sytuacja polskich plantatorów tytoniu jest bardzo zła. Polski rząd obłożył w tym roku akcyzą handel liśćmi tytoniu, a ich sprzedaż w Polsce dozwolona jest wyłącznie w opakowaniu oznaczonym banderolą – informuje poseł Piotr Szeliga.

Trudna sytuacja najbardziej dotyka hodowców z woj. lubelskiego, gdzie znajduje się tzw. zagłębie tytoniowe.

Wyraźnie widać, że choć Polski tytoń jest najlepszy w Europie, nasz rząd w przeciwieństwie do władz inny krajów UE nie wspiera jego gospodarzy – zauważa poseł Szeliga.

– Rząd od pierwszego stycznia obłożył akcyzą handel liśćmi tytoniu, czyli nieprzetworzone liście podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. (…) Do tej pory rolnicy kontaktowali sprzedaż tytoniu, następnie sprzedawali go w punktach skupu. W międzyczasie musieli też z czegoś żyć, korzystali więc z możliwości sprzedaży  nieprzetworzonych liści. Były one wykorzystywane jako ściółka dla gołębi, zwierząt domowych, ale też w celach dekoracyjnych. Tymczasem rząd PO i PSL wpadł na pomysł, by obłożyć to akcyzą.

We wszystkich krajach Unii Europejskiej plantatorzy tytoniu mogą swobodnie sprzedawać nieprzetworzone liście tytoniu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl