„Uświadamiał, że życie jest wielkim darem”. Śp. dr. inż. Antoniego Ziębę wspomina ks. prof. Jan Machniak

Przede wszystkim uświadamiał, że życie jest wielkim darem – od samego początku aż do naturalnej śmierci. Jego działalność bardzo cenił Ojciec św. Jan Paweł II – powiedział ks. prof. Jan Machniak, który podzielił się z nami swoimi wspomnieniami o śp. dr. inż. Antonim Ziębie.

Wczoraj, w wieku 69 lat, odszedł dr inż. Antoni Zięba, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. [czytaj więcej]

Od lat zmagał się z nieuleczalną chorobą. Antoni Zięba podejmował działania na rzecz obrony życia. Przez kilka dekad organizował pielgrzymki obrońców życia na Jasną Górę.

Dr inż. Antoni Zięba należał do największych obrońców życia w Polsce – podkreślił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ks. prof. Jan Machniak.

– Był bliskim współpracownikiem dr Wandy Półtawskiej, znał osobiście Sługę Bożego Jerzego Ciesielskiego. W latach 80. Zaangażował się w tworzenie ruchu w obronie dzieci nienarodzonych. Bardzo dużo robił w tej dziedzinie. Poznałem go w Seminarium Duchownym w Krakowie jako kleryk naszego seminarium. Prowadził z nami pogadanki. Przede wszystkim uświadamiał, że życie jest wielkim darem – od samego początku aż do naturalnej śmierci. Przynosił i pokazywał filmy – przede wszystkim film „Niemy krzyk”. Wtedy była to rzecz zupełnie nowa. Robił to po to, aby uwrażliwić na ten wielki problem – powiedział ks. profesor.

Działalność dr. inż. Zięby bardzo cenił Ojciec św. Jan Paweł II – wskazał.

– Dr inż. Antoni Zięba wiele razy bywał w Rzymie, spotykał się z Ojcem św. Janem Pawłem II. Stworzył w Krakowie oraz w całej Polsce wielkie środowisko obrońców życia. I chociaż sam z wykształcenia inżynier – całe życie spędził na Politechnice Krakowskiej – to jednak duszą i ciałem był zaangażowany w obronę życia dzieci nienarodzonych – dodał ks. profesor.

Dr inż. Antoni Zięba był również zaangażowany w tworzenie prasy katolickiej – przypomniał rozmówca Radia Maryja.

– Drukował materiały pomocnicze, które służyły do tego, aby pokazywać, czym jest ludzkie życie. W Krakowie tworzył prasę katolicką, już w czasach nowej Polski – m.in. tygodnik „Źródło”. Chciał też, żeby małe dzieci miały swoje czasopismo katolickie, wydawano więc „Jasia”. To wszystko zasługa jednego człowieka, niewątpliwie wielkiego ducha, człowieka bardzo zaangażowanego, żyjącego wiarą. Na pewno wielką pomocą dla niego byli jego mistrzowie: Jan Paweł II, dr Wanda Półtawska, Sługa Boży Jerzy Ciesielski. Kraków traci wielkiego człowieka, ale to dzieło, które on zainicjował, na pewno będzie przynosiło owoce i znajdzie wielu naśladowców – zaznaczył ks. prof. Jan Machniak.  

Dr inż. Antoni Zięba był stałym gościem i publicystą Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz „Naszego Dziennika”. W 2018 roku został uhonorowany przez Ojca św. Franciszka medalem Pro Ecclesia et Pontifice. To odznaczenie Stolicy Apostolskiej przyznawane osobom szczególnie zaangażowanym w pracę na rzecz Kościoła.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl