fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr P. Gawryszczak: Chcemy pokazać, że na Kresach też kiedyś była Polska

Młodzieży łatwiej jest opowiadać o historii, jeśli mówimy o niej w miejscu, w którym się wydarzyła. Młodzież to odbiera wspaniale. Później łatwiej opowiada się o tych wydarzeniach choćby w szkole – powiedział o działalności na Kresach dr Piotr Gawryszczak, historyk, komendant Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie. OHP wspólnie z Fundacją „Niepodległość” organizują wyjazdy na Kresy, by dbać o ważne historycznie miejsca dla Polaków.

Młodzież z OHP już od dziesięciu lat dba o pamięć historyczną na Kresach poprzez działalność na Ukrainie.

– Tak naprawdę jedziemy tam być, zaznaczyć nasza obecność, pokazać, że pamiętamy, że tam była kiedyś Polska. Jedziemy tam porządkować cmentarze, taki jest cel główny, ale tak naprawdę chodzi o obecność. Ważnym elementem formatującym młodych ludzi są spotkania ze starszymi ludźmi, autorytetami, potomkami, nauczycielami, pasjonatami historii, ale też studentami. Na koniec każdego dnia jest modlitwa, rano Msza św., są pogawędki, śpiewamy hymn – powiedział Jacek Bury z Fundacji „Niepodległość”.

– Młodzieży łatwiej jest opowiadać o historii, jeśli mówimy o niej w miejscu, w którym się wydarzyła. Byliśmy w Dubience, pracujemy na cmentarzach pod Tarnopolem, Stanisławowem, jesteśmy w miejscach Rzezi wołyńskiej i wielu innych miejscach. Tam łatwiej jest nam o tym opowiadać. Są też z nami potomkowie ludzi, którzy tam mieszkali. Młodzież to odbiera wspaniale. Później łatwiej opowiada się o tych wydarzeniach choćby w szkole – dodał dr Piotr Gawryszczak.

Praca na rzecz pamięci historycznej na Ukrainie niesie za sobą możliwość integracji z młodzieżą zza wschodniej granicy.

– Co ważne, od kilku lat pracują z nami Ukraińcy, ale też Polacy, którzy tam mieszkają. Oni pomagają nam tam, a my im w Polsce na cmentarzach prawosławnych – wskazał dr Piotr Gawryszczak.

Fundacja „Niepodległość” i OHP nie zwalniają tempa i zachęcają do kolejnych wyjazdów.

– W sierpniu odbędzie się nasz flagowy, 16-dniowy obóz na Wołyniu. Informacje o nim można znaleźć na stronie Fundacji „Niepodległość”. Obóz jest bezpłatny. Wystarczy tylko chcieć. Zapraszamy wszystkich, bez wyjątku – zapowiedział Jacek Bury.

RIRM

drukuj