pixabay.com

Ustawa o Statusie Artysty Zawodowego trafia do wykazu prac legislacyjnych rządu

[Ustawa o Statusie Artysty Zawodowego] trafia już do wykazu prac legislacyjnych rządu. To inicjatywa Ministerstwa Kultury oczekiwana przez środowiska artystyczne. Przepisy mają uregulować sytuację bytową twórców w myśl zasad obowiązujących w krajach europejskich.

Jednak obawy ekonomistów wzbudza m.in. kwestia zawartej w regulacjach opłaty reprograficznej. Jest ona już pobierana od różnego rodzaju urządzeń, które co do zasady umożliwiają kopiowanie utworów. Obecnie w większości wynosi od 1,5 do 3 procent.

Opłata jest uzależniona od ceny urządzenia i obliczana procentowo. Przy pracach nad ustawą pojawiły się propozycje, aby ją podwyższyć oraz by objęła nowe grupy produktów m.in. smartfony i telewizory z funkcją smart.

Jak zaznaczył dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego, zwiększanie opłat czy para podatków w pandemii jest co najmniej nierozsądne.

– Podnoszenie jakichkolwiek obowiązkowych opłat, podatków czy para podatków w dobie pandemii, gdy z jednej strony, chudną kieszenie Polaków, chudną dochody gospodarstw domowych, a z drugiej strony, wszyscy pracujący i uczący się dzieci przechodzą na pracę zdalną, na naukę zdalną, to podnoszenie podatków (w tym przypadku opłaty od komputera, tabletu) jest najdelikatniej rzecz ujmując czymś nierozsądnym i daleko rozmijającym się z tym, czego Polacy oczekują od swoich polityków – podkreślił dr Marian Szołucha. 

Opłata mieści się w pewnych widełkach, pojawił się pomysł by górna granica wynosiła nawet 6 procent. To oznaczałoby poważny wzrost cen urządzeń, od których tę daninę trzeba będzie uiścić. A jak każdy podatek zostanie przez producentów przerzucony na konsumenta – podkreślił dr Marian Szołucha.

Po opracowaniu skutków regulacji ustawa trafi do konsultacji społecznych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl