Ustawa o in vitro do Trybunału Konstytucyjnego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeśli refundacja metody zapłodnienia in vitro ma być uregulowana w rozporządzeniu, rozwiązanie to zostanie zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego. 

– PiS zaskarży rozporządzenie dotyczące in vitro do Trybunału Konstytucyjnego. (…) Legitymacja do jego wydania jest bardzo słaba. To jest łamanie reguł tworzenia prawa, które w Polsce są ściśle regulowane w Konstytucji. Jeśli to ma być coś co ma obowiązywać, to musi mieć jakąś formę prawną, to nie może być zespół decyzji administracyjnych, bo one też muszą mieć podstawę prawną – powiedział prezes PiS. 

Rzecznik PiS Adam Hofman, jest zaskoczony zapowiedzią uregulowania kwestii in vitro „jeszcze niżej” niż w rozporządzeniu.

Nie mieściło nam się w głowie, żeby w polskim porządku konstytucyjnym mogło być rozporządzenie w sprawie fundamentalnej jaką jest in vitro, ale jeśli to ma być program zdrowotny, który jest zarządzeniem, czyli aktem jeszcze niższego rzędu, to jeszcze łatwiej będzie to wygrać przed TK – dodał rzecznik PiS Adam Hofman.

Wczoraj premier Donald Tusk i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedzieli, że zapłodnienie in vitro będzie finansowane w ramach programu zdrowotnego. Refundacja ma być dostępna dla par (nie tylko małżeństw), które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność. Program przewidziany jest na 3 lata; ma objąć 15 tysięcy par. Koszt pierwszego pół roku funkcjonowania programu – od lipca do końca 2013 r. – to ok. 50 mln zł. W następnych latach ma to być kwota dwukrotnie wyższa.

Wcześniej Jarosław Kaczyński pytany przez dziennikarzy o rządowy pomysł dotyczący in vitro, powiedział, że zabieg ten to „bardzo wiele aborcji”. Stwierdził, że on sam w tych sprawach słucha Kościoła. Natomiast w jego partii każdy podejmuje decyzję indywidualnie.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl