twitter.com/MON_GOV_PL

USA: tysiące przedstawicieli Polonii przeszło przez centrum Chicago podczas Parady Konstytucji

Tysiące Polaków, przedstawicieli Polonii i mieszkańców Chicago uczestniczyło w sobotę w corocznej Paradzie Konstytucji, największych obchodach święta poza Polską, odbywających się od 1891 roku. W imprezie pod hasłem „Polsko-amerykańskiego partnerstwa dla pokoju” wziął udział wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, oraz przedstawiciele amerykańskiego wojska i władz.

Mimo zachmurzenia i miejscami silnego deszczu na Columbus Drive w samym centrum metropolii wyszły tysiące Polonusów, reprezentujących ponad 100 organizacji polonijnych i polskich szkół w całych Stanach Zjednoczonych. Jedną z głównych arterii Chicago nad Jeziorem Michigan przejechało kilkadziesiąt kolorowych i biało-czerwonych platform; były ubrane w stroje ludowe zespoły pieśni i tańca, przedstawiciele Bractwa Kurkowego ubrani w szlacheckie kontusze, pojazdy wojskowe i zabytkowe pojazdy z epoki PRL.

Po paradzie odbył się „Koncert Konstytucji” polskiej muzyki w pobliskim Parku Granta.

Z trybuny przemawiali reprezentanci polskich władz z wicepremierem Błaszczakiem na czele. List od prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jacek Siewiera.

„Chicagowska parada to niezwykle ważne wydarzenie o imponującej historii, która sprawia, że ze wzruszenia mocniej biją serca wszystkich Polaków” – mówił Siewiera.

„Wielokrotnie odwiedzaliśmy Państwa tu, w Chicago, i za każdym razem czujemy się wśród Państwa jak w domu, naszym polskim domu” – dodał.

Docenił też wsparcie Polonii dla Ukrainy.

Szef MON Mariusz Błaszczak wspomniał swoją piątkowe spotkanie z ministrem obrony USA, Lloydem Austinem, który zgodził się udostępnić Polsce osiem śmigłowców szturmowych Apache.

„Budujemy silne Wojsko Polskie i dzięki temu Polska jest bezpieczna. Przestrzegaliśmy przed agresywną polityką rosyjską. Śp. prezydent Lech Kaczyński w Gruzji mówił: >>dziś Gruzja, jutro Ukraina, potem państwa bałtyckie, a potem Polska<< zostanie zaatakowowana przez Putina, który próbuje odbudować imperium rosyjskie. Ale my powstrzymamy budowę tego imperium, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i budując silne Wojsko Polskie” – mówił Błaszczak.

Wcześniej w rozmowie z PAP wskazywał na rolę, jaką odgrywała Polonia dla bezpieczeństwa Polski i jak angażuje się obecnie, wspierając Ukrainę.

„Polonia zasłużyła się bardzo w dążeniach Polski do NATO, zasługuje się także teraz, kiedy wspiera nasze działania, polskich władz, których celem jest wzmocnienie Wojska Polskiego, a w interesie Polski, Stanów Zjednoczonych, ale też całego wolnego świata jest to, by Ukraina była niepodległa, a nie częścią Rosji” – powiedział Błaszczak.

Obok niego do Chicago przybyli m.in. wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska, wiceszef MSZ, Piotr Wawrzyk, oraz pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, Jan Dziedziczak.

Militarne akcenty były wyraźnie obecne podczas sobotniej imprezy. Marszałkiem tegorocznej parady, odbywającej się od 132 lat, był płk Andrew Adamczyk z Gwardii Narodowej stanu Illinois, który wkrótce obejmie dowództwo jednej z jednostek stacjonujących w bazie w Powidzu w Polsce. Tytułem „Przyjaciela Polonii” został uhonorowany dowódca Gwardii Narodowej Illinois gen. Richard Neely, zaś hymny obydwu państw odegrał reprezentacyjny zespół 144th Illinois Army National Guard Band.

 „Często zapominamy tu, w Ameryce, nasze korzenie, skąd przyszliśmy. Dlatego zawsze jestem zdumiony widząc tu podczas parady, jak silnie widoczna jest tu polska kultura i to święto przypominające, że Polska była drugą po Ameryce demokracją, która przyjęła swoją konstytucję” – powiedział PAP gen. Neely.

„To święto pokazuje też, jak dla obu naszych narodów ważna jest wolność, co cały czas widzimy w naszej współpracy we wsparciu Ukrainy przed brutalną agresją Rosji” – dodał.

Przyznał też, że jest zdumiony postępami, jakie zrobiła polska armia podczas 30 lat współpracy z Gwardią Narodową.

„Jestem dumny z tego, że jestem częścią tej wspaniałej parady, która upamiętnia drugą na świecie konstytucję. I cieszę się, że wkrótce będę miał honor służyć w Polsce, żeby zapewniać, by za sprawą naszej obecności partnerstwo między naszymi krajami, było silniejsze niż kiedykolwiek” – powiedział płk Adamczyk.

Obok przedstawicieli organizacji polonijnych w paradzie uczestniczyły tysiące chicagowskich Polaków, reprezentujących różne środowiska, ale też poglądy polityczne.

„Polonia nie jest politycznym monolitem. Są tu różni ludzie, a my popieramy demokratyczne procesy w Polsce i czekamy, aż Polska wróci do praworządności” – powiedział Mariusz Wiśniewski, który na paradę przyszedł z transparentem „Konstytucja”.

„Jestem tu od 18 lat i zawsze byłam na paradzie, to jest zawsze piękne widzieć te wszystkie środowiska. Ale myślę nad tym, żeby wrócić do kraju np. na emeryturę, dlatego zależy mi na losie demokracji w Polsce” – dodała inna uczestniczka, Barbara Kielian.

Wśród uczestników imprezy widać było nie tylko Polaków.

„To jest impreza, która integruje. Kiedyś robiliśmy tak, że zapraszaliśmy tylko Polaków, ale mamy tu z nami dużo Latynosów, dużo Afroamerykanów, ludzi z wszystkich społeczności” – powiedział Robert Pawlaszek, wiceprzewodniczący związku zawodoweo SEIU, reprezentującego pracowników ochrony i sprzątaczy, wskazując na barwnie udekorowaną platformę, na której w rytm disco polo tańczyli afroamerykańscy i latynoscy związkowcy.

„Ta impreza bardzo się zmieniała przez lata. Kiedyś organizowano to tylko w polskiej dzielnicy na Milwaukee Avenue. Być może wtedy było trochę więcej Polaków, ale widać, że ta Polonia wciąż jest bardzo prężna. Podczas Covidu mieliśmy trochę przerwy, ale teraz wracamy z pełną siłą” – dodał Pawlaszek.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl