USA: Senat przyjął prowizorium budżetowe

Amerykański Senat przyjął prowizorium budżetowe, by uniknąć zawieszenia rządu. Ma to związek z forsowaną przez prezydenta Donalda Trumpa sprawą finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem.

Prowizorium przechodzi teraz do Izby Reprezentantów. Chodzi o zapewnienie rządowi finansowania do 8 lutego. Kongres ma na to czas do jutra, kiedy kończą się fundusze dla części instytucji rządowych. Prowizorium nie przewiduje 5 mld dolarów, których Donald Trump chce na budowę muru. Zaplanowano natomiast finansowanie ochrony granic i działalności innych agencji rządowych na obecnym poziomie do 8 lutego. Z powodu sporu o finansowanie muru resort bezpieczeństwa i kilka innych ministerstw działa obecnie na upływającym jutro prowizorium budżetowym.

Konflikt o mur jest ideologiczny – ocenił politolog prof. Krzysztof Kubiak.

– Republikańska administracja prezydenta Trupa, a w zasadzie sam prezydent, czyni z tego projekt sztandarowy, bo stanowi to odzwierciedlenie trumpowskiego programu wyborczego. Wtedy właśnie obiecywał powstrzymanie nielegalnej imigracji, również poprzez budowę muru. Natomiast Republikanie, którzy w przyszłym roku odzyskają kontrolę nad Izbą Republikanów, przygotowują się do tego, by położyć tamę sztandarowemu prezydenckiemu projektowi, a więc uniemożliwić realizację jednej z najważniejszych obietnic wyborczych – powiedział prof. Krzysztof Kubiak.

Najpierw Donald Trump groził, że jeśli w budżecie nie znajdą się środki na mur, to doprowadzi do zawieszenia rządu, nie podpisując ustawy budżetowej. Potem stwierdził też, że „pośrednio Meksyk zapłaci” za budowę, ponieważ nowe porozumienie handlowe zawarte z tym krajem zwiększy dochody USA.

W trakcie kampanii Donald Trump obiecał, że mur zostanie sfinansowany przez Meksyk, czego tamtejszy rząd kategorycznie odmówił. Wejście w życie prowizorium budżetowego wymaga podpisu prezydenta, a – według doradcy Donalda Trumpa – prezydent „z pewnością się temu przyjrzy”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl