fot. flickr.com

USA rozważają nową strategię wojskową w Afganistanie

Stany Zjednoczone rozważają nową strategię wojskową w Afganistanie. Prezydent Donald Trump oświadczył, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta już wkrótce. „Jesteśmy bardzo blisko” – powiedział amerykański prezydent dodając, że to dla niego bardzo ważna decyzja.

Od półtorej dekady po każdych wyborach w USA odbywa się ten sam zwyczaj: prezydent prosi o ocenę efektów strategii w wojnie afgańskiej. Najczęściej generałowie wnioskują o zwiększenie ilości wojsk, natomiast rząd pozytywnie odpowiada na prośby dowódców.

Wyjątkiem od reguły była druga kadencja Baracka Obamy, który zdecydował o redukcji kontyngentu i określił datę całkowitego wycofania z Afganistanu na koniec 2017 roku.

Teraz Pentagon znów prosi o dosłanie żołnierzy. Zmartwiony opóźnieniami w ogłoszeniu amerykańskiej strategii w Afganistanie jest republikański senator John McCain. Przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA wyraził niezadowolenie z polityki USA zarówno za czasów administracji Obamy, jak i Trumpa. Zapowiedział, że zaproponuje swój plan przewidujący zwiększenie liczebności stacjonujących tam wojsk amerykańskich.

TV Trwam News/RIRM

drukuj