fot. PAP/EPA

USA: Partia Republikańska boryka się z postępującymi rozłamami

Do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wpłynął wniosek o odwołanie spikera. Złożył go polityk Republikanów. Stało się to zaraz po tym, jak przegłosowana została ustawa o tymczasowym finansowaniu administracji rządowej.

Stany Zjednoczone chwilowo odsunęły od siebie scenariusz shutdownu. 17 listopada przestanie obowiązywać tymczasowa ustawa o finansowaniu rządu.

– W tym głosowaniu 335 głosów za, przeciw 91. Dwie trzecie osób jest za. Ustawa została przyjęta – poinformowano w Izbie Reprezentantów po głosowaniu.

Ustawę forsował spiker Izby Reprezentantów, Kevin Mc’Carthy, który jest związany z Republikanami. W głosowaniu poparło go wielu Demokratów. Najbardziej zagorzali zwolennicy Donalda Trumpa torpedowali pomysł. Nie chcieli się zgodzić na przyjęcie ustawy w takiej formie. Jeden z Republikanów Matt Gaetz wezwał do głosowania za usunięciem Kevina McCarthy’ego ze stanowiska spikera Izby Reprezentantów.

– Ogłaszam wakat na stanowisku spikera Izby Reprezentantów – powiedział Matt Gaetz.

Republikanie mają niewielką większość w Izbie Reprezentantów. Gdyby wszyscy Demokraci zagłosowali przeciwko spikerowi, do odwołania wystarczy pięć głosów Republikanów.

– Czy Demokraci, którzy głosowali za jego poparciem, powinni zachować pracę? – zapytano Joe Bidena, prezydenta USA.

– Nie mam głosu w tej sprawie. Zostawię to kierownictwu Izby i Senatu – odpowiedział prezydent USA.

Republikanie są w większości przeciwko dalszym wydatkom wojskowym dla Ukrainy. Są natomiast za przesunięciem tych środków na bezpieczeństwo granic. Ustawa, która obowiązuje do 17 listopada, nie przewiduje finansowania dla Kijowa.

– Oczekuję, że mówca Partii Republikańskiej i Republikanie w Kongresie dotrzymają słowa i dotrzymają umowy zawartej kilka miesięcy temu – podsumował przywódca USA.

Prezydent Joe Biden zapowiedział kontynuację swojej polityki wobec Ukrainy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl