fot. PAP/EPA

USA nakłada sankcje na Kim Dzong Una za łamanie praw człowieka

Stany Zjednoczone nałożyły dziś sankcje finansowe na przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una i innych najwyższych przedstawicieli reżimu oraz związane z nimi podmioty za notoryczne łamanie praw człowieka.

Kim Dzong Un znalazł się po raz pierwszy na „czarnej liście” amerykańskiego Ministerstwa Skarbu. Nastąpiło to w następstwie publikacji raportu Departamentu Stanu na temat poważnych naruszeń praw człowieka, do jakich dochodzi w Korei Północnej.

Sankcje mają na celu odcięcie przedstawicieli reżimu od ich ewentualnych aktywów w USA.

„Pod rządami Kim Dzong Una, Korea Północna wciąż dopuszcza się okrucieństw nie do zaakceptowania wobec milionów osób, włączając w to pozasądowe egzekucje, pracę przymusową oraz tortury” – oświadczył Adam Szubin odpowiedzialny w Ministerstwie Skarbu za walkę z finansowaniem terroryzmu.

Poza Kim Dzong Unem, na liście osób objętych sankcjami są m.in. minister bezpieczeństwa publicznego gen. Czhwe Pu Il, jego doradca Ri Song Czol i dyrektor biura Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego Kang Song Nam.

Reżim Korei Północnej już wcześniej był objęty wieloma sankcjami, głównie amerykańskimi i oenzetowskimi, z powodu kontynuowania programu nuklearnego i prób rakiet balistycznych.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj