USA: Najstarszy weteran drugiej wojny światowej zmarł w wieku 112 lat

Najstarszy amerykański weteran drugiej wojny światowej Richard Overton zmarł w czwartek w Teksasie w wieku 112 lat – poinformował członek jego rodziny. Overton był też, jak się sądzi, najstarszym mężczyzną w USA.

Overtona przyjęto do szpitala z zapaleniem płuc, ale wypisano go w Wigilię. Lekarze „zrobili, co mogli” – powiedziała Shirley Overton, której mąż był kuzynem Richarda i od dawna się nim opiekował.

Richard Overton miał ponad 30 lat, kiedy na ochotnika zgłosił się do wojska. Był w Pearl Harbor bezpośrednio po japońskim ataku w 1941 roku. Powiedział kiedyś, że tajemnicą długiego życia jest palenie cygar i picie whisky; jak pisze AP, często robił jedno i drugie na ganku swego domu w Austin w Teksasie. Nawet po ukończeniu 100 lat był aktywny, woził samochodem zaprzyjaźnione wdowy do miejscowego kościoła.

Po śmierci Overtona gubernator Teksasu Greg Abbott wydał oświadczenie, w którym podkreślił jego zasługi dla kraju, nazywając go „amerykańską ikoną i teksańską legendą”. Zaakcentował, że miał honor znać go osobiście.

Overton urodził się w 1906 roku w pobliżu Austin. Służbę wojskową pełnił w złożonym z Afroamerykanów 1887 batalionie inżynieryjnym lotnictwa.

W 2013 roku ówczesny prezydent Barack Obama oddał mu cześć podczas uroczystości w Dniu Weteranów, przypominając etapy jego służby w czasie drugiej wojny światowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl