fot. pixabay.com

USA: Dzień po niszczycielskich pożarach potężne burze śnieżne nawiedziły Kolorado

Potężne burze śnieżne z obfitymi opadami nawiedziły w piątek Kolorado, dzień po niszczycielskich pożarach i huraganowych wiatrach, które zniszczyły setki domów i wymusiły ewakuację tysięcy ludzi. Władze stanu liczą, że może to pomóc w gaszeniu ognia.

Według Krajowej Służby Pogodowej (NWS) w niektórych częściach stanu spodziewane jest nawet nagromadzenie stopy (około 30 centymetrów) śniegu.

„Zamiecie powinny pomóc w gaszeniu pożarów, ale mogą też zrodzić nowe, >>zagrażające życiu<< wyzwania dla osób podróżujących w niektórych obszarach” – oceniła NWS.

Dziennik „Denver Post” zwrócił uwagę, że nadejście chłodniejszej pogody i przynajmniej chwilowo lżejszych wiatrów osłabiło niszczycielski pożar. Pozwoliło to lokalnym władzom na zniesienie nakazów ewakuacji poza hrabstwem Boulder.

W miastach Superior i Louisville co najmniej 33 tys. osób zostało zmuszonych w czwartek szukać schronienia. Lokalne władze szacowały, że blisko 600 domów zostało strawionych płomieniami.

„To kompletna dewastacja (…) Byliśmy świadkami, jak domy eksplodowały na naszych oczach” – powiedział w piątek w CNN burmistrz Superior Clint Folsom.

W niektórych miejscach odnotowano wiatr o prędkości ponad 160 km na godzinę, który wzmagał płomienie. Pożoga pochłonęła w dużej mierze co najmniej 650 hektarów w hrabstwie Boulder County na północny zachód od Denver.

Media w Kolorado podały, że co najmniej sześć osób zostało hospitalizowanych z obrażeniami, ale nie było dotąd doniesień o ofiarach śmiertelnych.

AFP informuje, że szybko przemieszczające się pożary zaczęły się, gdy linie energetyczne zostały przewrócone przez porywiste wiatry.

Infrastruktura w regionie została nadwerężona, w niektórych miejscach doszło do przerw w dostawie energii elektrycznej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl