fot. PAP/EPA

USA: D. Trump potwierdził zamiar nominacji P. Shanahana na szefa resortu obrony

W zamierzeniach prezydenta Donalda Trumpa jest, aby Patrick Shanahan, pełniący obowiązki szefa resortu obrony został nominowany na stanowisko ministra obrony – podała w czwartek Sarah Sanders, rzecznik Białego Domu. Patrick Shanahan zastąpił w styczniu Jamesa Mattisa.

,,Informacja o zamiarze mianowania Patricka Shanahana na stanowisko szefa Petangonu została podana w momencie, gdy Białemu Domowi przychodzi mierzyć się z poważnym wzrostem napięcia w stosunkach międzynarodowych poczynając od Iranu, przez Wenezuelę, na Chinach skończywszy” – pisze w komentarzu na swej stronie internetowej dziennik ,,The Hill”.

Dziennik zaznacza też, że ,,to raczej niezwykłe w wypadku Pentagonu, by na jego czele stał tak długo tymczasowy szef”, a tak właśnie było w wypadku Shanahana, który objął pieczę nad resortem w styczniu, po tym jak w grudniu do dymisji podał się gen. James Mattis.

Bezpośrednią przyczyną odejścia Jamesa Mattisa była decyzja Donalda Trumpa w sprawie wycofania amerykańskich sił wojskowych z Syrii w grudniu ub.r. oraz narastające rozdźwięki między nim a prezydentem USA w ocenie sytuacji międzynarodowej.

Reuters przypomina, że 56-letni Patrick Shanahan cieszy się zaufaniem Donalda Trumpa, ale jego doświadczenie ministerialne i w sferze obronności jest bardzo skromne. Karierę w Pentagonie rozpoczął stosunkowo niedawno, bo w lipcu 2017 r., po trzech dekadach spędzonych w kierownictwie koncernu Boeing. Budziło to uzasadnione zastrzeżenia senackiej komisji obrony, która przesłuchiwała Patricka Shanahana, jako kandydata na wiceministra w marcu 2017 r. Ostatecznie zatwierdzono go na stanowisko wiceministra obrony stosunkiem: 92 głosy za i 7 głosów przeciw w stuosobowym Senacie USA.

Senatorów niepokoił ,,zanadto rozrośnięte doświadczenie zawodowe Patricka Shanahana w pracy dla przemysłu obronnego, w szczególności zaś lotnictwa”. Obawy te odżyły wraz z objęciem przezeń tymczasowo stanowiska szefa Pentagonu w styczniu.

Co więcej – przypomina ,,The Hill” osoba Patricka Shanona jest kojarzona z promowaniem projektu Boeinga 737 Max 8, który ma za sobą dwie poważne katastrofy podczas 5 miesięcy, w których życie straciło ponad 300 pasażerów. W prasie amerykańskiej Patrick Shanahan jest nazywany czasami ,,Mr Fix-it”, w związku z werwą, z jaką bronił programu rozwojowego Dreamlinera 787, lansowanego przez koncern Boeinga.

,,Wśród potencjalnych kandydatów do objęcia stanowiska szefa Pentagonu wymieniano Lindseya Grahama, republikańskiego senatora z Karoliny Południowej, Toma Cottona, senatora ze stanu Arkansas i b. senatora Jona Kyla, Republikanina z Arizony” – przypomina ,,The Hill”.

Najważniejszą kontrkandydatką Patricka Shanahana, na którym ciążą podejrzenia o lobbing i preferencyjne działania na rzecz Boeinga w sferze zamówień wojskowych, co aktualnie bada inspekcja generalna Pentagonu, była Heather Wilson, która w czasach urzędowania Jamesa Mattisa zajmowała stanowisko sekretarza ds. sił powietrznych.

Na początku marca 58-letnia Heather Wilson zapowiedziała jednak swą rezygnację i powrót do działalności akademickiej. Jak napisała na Twitterze, prezydent Donald Trump został poinformowany o jej planach objęcia stanowiska rektora Uniwersytetu Teksańskiego w El Paso.

Reuters zaznacza w komentarzu, że, jeśli informacja o mianowaniu Patricka Shanahana na pełnoprawnego ministra obrony się potwierdzi, będzie to pierwszy przypadek w historii Pentagonu, że jego szefem zostanie osoba, która nie ma za sobą wieloletniej kariery w strukturach wojskowych.

PAP/RIRM

drukuj