fot. PAP

USA: Clinton wygrała prawybory w stołecznym Dystrykcie Kolumbii

Hillary Clinton wygrała we wtorek prawybory Partii Demokratycznej w stołecznym Dystrykcie Kolumbii, gdzie odbyło się ostatnie głosownie przewidziane w kalendarzu prawyborów – poinformowała agencja Reutera.

Po przeliczeniu ponad dwóch trzecich głosów, Clinton otrzymała 79 proc. głosów, a jej jedyny rywal, senator ze stanu Vermont Bernie Sanders – 21 proc.

Jednak jeszcze przed ubiegłotygodniowymi zwycięskimi prawyborami w najludniejszym stanie USA Kalifornii była szefowa amerykańskiej dyplomacji zapewniła sobie liczbę delegatów dającą nominację na listopadowe wybory z ramienia Partii Demokratycznej.

O swoim poparciu w wyścigu do Białego Domu zapewnił ją także Barack Obama, który zaznaczył, że z przyjemnością włączy się w jej kampanię prezydencką.

Obecnie jedynym kandydatem Partii Republikańskiej jest kontrowersyjny miliarder Donald Trump.

Oficjalnie kandydaci Demokratów i Republikanów otrzymają partyjne nominacje na wybory prezydenckie na krajowych konwencjach swoich ugrupowań w lipcu. Konwencja Partii Republikańskiej odbędzie się w dniach 18-21 lipca w Cleveland, a Partii Demokratycznej w dniach 25-28 lipca w Filadelfii.

PAP/RIRM

drukuj