fot. produkcja własna/pixabay.com

USA: Chiny opierają się dwustronnym rozmowom w sprawie broni jądrowej

Chiny opierają się dwustronnym rozmowom ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie broni jądrowej – oświadczył we wtorek Robert Wood, ambasador USA przy Konferencji Rozbrojeniowej ONZ w Genewie.

„Pomimo dramatycznego powiększania się arsenału nuklearnego ChRL, niestety nadal sprzeciwia się ona rozmowom dwustronnym ze Stanami Zjednoczonymi na temat redukcji ryzyka nuklearnego” – powiedział Robert Wood podczas wirtualnej sesji Konferencji Rozbrojeniowej.

„Do tej pory Pekin nie był skłonny do znaczącego angażowania się, ani nawiązywania eksperckich dyskusji podobnych do tych, które prowadzimy z Rosją. Mamy wielką nadzieję, że to się zmieni” – dodał.

Rosja i Stany Zjednoczone zgodziły się w tym roku przedłużyć o pięć lat traktat New START w sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych.

Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Joe Biden mają omówić kwestie kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa podczas czerwcowego spotkania.

Robert Wood powiedział we wtorek, że ma nadzieję, iż takie dwustronne dyskusje mogą położyć podwaliny pod rozbrojenie nuklearne i przyszłe traktaty o kontroli zbrojeń.

PAP

drukuj