USA: Biały Dom wykluczył niektóre media z nieformalnego briefingu

Biały Dom wykluczył w piątek niektóre media z nieformalnego briefingu sekretarza prasowego Seana Spicera. Wśród wykluczonych znaleźli się dziennikarze m.in. telewizji CNN, dzienników „New York Times” i „Los Angeles Times” oraz serwisów internetowych Politico i BuzzFeed.

Agencja Reuters podkreśla, że wśród wykluczonych znalazły się liberalne media, które Biały Dom i prezydent Donald Trump otwarcie w przeszłości krytykowali zarzucając im m.in. „nieuczciwość”.

Zaproszono natomiast media konserwatywne, m.in. One America News Network i Breitbart News, które przedstawiają nową administrację w pozytywnym świetle. Obecni byli też dziennikarze Reutersa, telewizji Bloomberg, CBS, ABC i Fox News oraz Hearst Newspapers. Natomiast amerykańska agencja Associated Press postanowiła na znak protestu zbojkotować briefing.

Briefing, z wyłączeniem kamer, tzw. „gaggle”,odbył się nie w sali prasowej Białego Domu, ale w biurze Spicera. Nie było możliwości nagrywania obrazu a jedynie dźwięk.

Rzecznik prasowa Białego Domu Sarah Sander oświadczyła: „Postanowiliśmy po prostu dodać niektóre osoby do <<poolu>> (dziennikarzy akredytowanych przy Białym Domu – PAP). Nic poza tym”. Spicer twierdził, odpowiadając na pytania dziennikarzy, że administracja „dokłada wszelkich starań, aby wyjść naprzeciw potrzebom mediów”.

PAP/RIRM

drukuj