fot. pixabay.com

Urząd Ochrony Konstytucji Niemiec: Rośnie radykalizacja lewicowych środowisk ekstremistycznych i zagrożenie terrorem

Stephan Kramer, szef Urzędu Ochrony Konstytucji w Turyngii, przestrzegł przed rosnącą radykalizacją lewicowych środowisk. „Doświadczamy rosnącej radykalizacji oraz akceptacji dla najbardziej brutalnej przemocy wśród lewicowych ekstremistów” – skomentował. Działań terrorystycznych z ich strony nie wyklucza też szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, Thomas Haldenwang.

Po środowym wyroku sądu wobec lewicowej ekstremistki Liny E. przedstawiciele niemieckich służb kontrwywiadowczych potwierdzają, że lewicowa scena polityczna staje się coraz brutalniejsza. Thomas Haldenwang nie wyklucza nawet jawnego terroru ze strony lewicowych środowisk.

„Doświadczamy rosnącej radykalizacji i akceptacji najbardziej brutalnej przemocy wśród lewicowych ekstremistów” – podkreślił w rozmowie z „Redaktions Netzwerk Deutschland” (RND) szef Urzędu Ochrony Konstytucji w Turyngii, Stephan Kramer.

Przestrzegł przed rosnącą radykalizacją, mającą związek z wydanym wyrokiem skazującym dla lewicowej ekstremistki Liny E.

„Ta akceptacja obejmuje przemoc wobec osób w celu ich zastraszenia. I dotyczy to zarówno przeciwników politycznych, jak i przedstawicieli państwa” – wyjaśnił.

Odnosząc się do wyroku skazującego dla Liny E., wydanego w środę przez sąd w Dreźnie, Stephan Kramer podkreślił, że jest to „ważny sygnał ze strony praworządności”, który świadczy o „podejmowaniu konsekwentnych działań przeciwko przestępstwom kryminalnym”.

Lina E. została skazana na 5 lat i 3 miesiące pozbawienia wolności za kilka ataków na środowiska prawicowe. Nieco niższe wyroki dostali trzej współoskarżeni.

„Na razie Lina E. została niespodziewanie zwolniona, resztę kary ma odbyć po uprawomocnieniu się wyroku” – podkreśliło RND.

„Lewicowe grupy ekstremistyczne straciły zahamowania w atakowaniu przeciwników politycznych z najwyższą brutalnością. W demokratycznym państwie konstytucyjnym nie może być miejsca na samosądy, żaden cel nie usprawiedliwia przemocy politycznej” – skomentowała federalna minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser (SPD).

W ocenie Thomasa Haldenwanga obecna sytuacja pokazuje „wysoki potencjał przemocy i poziomu radykalizacji, jaki panuje w części lewicowej sceny ekstremistycznej, i w tej formie reprezentuje nowy rozwój lewicowego ekstremizmu”.

„W środowiskach zorientowanych na przemoc od pewnego czasu tworzą się tajne grupy, które atakują przeciwników politycznych w sposób bardzo dobrze zaplanowany i brutalny” – wskazał.

Jak dodał, osoby takie atakują często przy pomocy narzędzi (młotki, gaz łzawiący), biją i kopią po głowach, czego rezultatem mogą być poważne, nawet zagrażające życiu obrażenia.

„Niepokojące jest również to, że coraz większa liczba brutalnych lewicowych ekstremistów próbuje uniknąć ścigania, ukrywając się. Jeśli spirala radykalizacji będzie się tak dalej nakręcać, to zbliża się moment, kiedy trzeba będzie mówić o lewicowym terroryzmie” – podsumował szef Urzędu Ochrony Konstytucji.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl