Ursus inwestuje w autobusy elektryczne

W połowie przyszłego roku po ulicach Zielonej Góry będą jeździły pierwsze autobusy elektryczne. Producentem jest lubelska fabryka Ursusa.

Lubelska fabryka Ursusa, znana do tej pory z produkcji traktorów, wjeżdża w świat autobusów elektrycznych. Polskie miasta coraz odważniej stawiają na tego typu pojazdy. Kilka dni temu Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze rozstrzygnął przetarg na dostawę autobusów elektrycznych. Chętnymi do sprzedaży 47 pojazdów był Ursus Bus i Ursus oraz Solaris. Ostatecznie wygrało konsorcjum Ursusa, które zaoferowało niższą cenę – 96,5 mln zł.

Przetarg na autobusy elektryczne dla Zielonej Góry to największy przetarg tego typu w Polsce i jeden z największych w Europie. Jak mówi Maciej Srebro, przewodniczący rady nadzorczej Ursus Bus, dla liczącej dwa lata spółki-córki Ursusa to wielki kontrakt, choć nie pierwszy.

Ursus Bus wykonał już kontrakt dla Warszawy na 10 autobusów elektrycznych. Sam Ursus z kolei wyprodukował trolejbusy dla Lublina. Ursus Bus nie zaniedbuje także zagranicznych rynków. W czerwcu konsorcjum zaprezentowało autobus elektryczno–wodorowy. Chodzi o mieszczący 75 pasażerów City Smile Fuel Cell Electric Bus, który spala około 7 kg wodoru na 100 km. Na jednym tankowaniu autobus może przejechać około 450 km. Obecnie te pojazdy jeżdżą pilotażowo w Szwecji i Niemczech. Ursus Bus liczy na współpracę z tamtejszymi operatorami.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl