By Rafal Klisowski - Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=786162

43. rocznica protestu robotników w Ursusie

W podwarszawskim Ursusie odbędą się dzisiaj obchody 43. rocznicy protestu robotników z Czerwca’76.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 12.30 w kościele pw. św. Józefa. Następnie uczestnicy i poczty sztandarowe przemaszerują pod Pomnik Robotników Czerwca 1976r. Tam odbędą się okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów.

Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej Ursus NSZZ „Solidarność”, wskazuje, że protesty z czerwca 1976 roku przyczyniły się do odzyskania przez  z Polskę suwerenności.

– Można śmiało powiedzieć, że zryw robotników w Ursusie Radomiu i Płocku był podwaliną późniejszych zrywów sierpniowych w 1980 roku i założenia „Solidarności”. Z perspektywy czasu, Czerwiec’76 to jeden z najważniejszych elementów w historii Polski, dzięki któremu nasz kraj odzyskał prawdziwą niepodległość – podkreśla Andrzej Kierzkowski.

Rankiem 25 czerwca 1976 roku robotnicy Ursusa wystąpili przeciwko gwałtownym podwyżkom cen żywności, jakie chciał wprowadzić rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Przeszło tysiąc osób zablokowało na kilkanaście godzin linię kolejową Warszawa-Kutno. Milicja aresztowała wówczas około 300 ludzi. Podobne protesty miały miejsce w Radomiu i Płocku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl