fot. prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski

W Ursusie odbyły się obchody 43. rocznicy protestu robotników z Czerwca’76

W Ursusie odbyły się obchody 43. rocznicy protestu robotników z Czerwca’76. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz byli i obecni pracownicy Ursusa.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Po niej uczestnicy przeszli przed Pomnik Robotników Czerwca 1976 r., gdzie złożono kwiaty i gdzie miejsce miały okolicznościowe przemówienia.

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent RP. Andrzej Duda podkreślał w nim, że wolna Polska narodziła się z odwagi i poświęcenia osób, które 43 lata temu upomniały się o godność ludzi pracy i podjęły walkę z komunistycznym reżimem. List odczytał prezydencki minister Andrzej Dera.

– Komitet Obrony Robotników, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wreszcie zwycięska „Solidarność” miały swoje korzenie w tamtym zrywie ku wolności. Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie bohaterowie Czerwca’76. Dzisiaj, gdy rośnie kolejne pokolenie Polaków szczęśliwie nieznających komunistycznego zniewolenia, musimy tym bardziej o tym przypominać. Musimy także pamiętać o dziedzictwie i przesłaniu Czerwca’76. Tym przesłaniem jest postulat wolnej i sprawiedliwej Polski, w której każdy może korzystać z owoców swojej pracy, w której nikt nie czuje się wykluczony i ma prawo realizować swoje marzenia i spełniać aspiracje, korzystając w równy sposób z ochrony i pomocy państwa – napisał prezydent RP.

Podczas uroczystości głos zabrał także między innymi poseł Antoni Macierewicz. Polityk podkreślał, że uczestnicy strajku z 1976 r. uratowali naród od nędzy.

– To Wy, robotnicy Ursusa, robotnicy całej Polski, uratowaliście wówczas naród Polski od nędzy, zepchnięcia na margines bytu narodowego. To Wy otworzyliście drogę do odzyskania niepodległości. Byliście za to katowani, torturowani w sposób niebywały – taki, którego do dnia dzisiejszego jeszcze nie pokazano w książkach i filmach, które aby ukazać wasze bohaterstwo niestety ciągle jeszcze nie powstały – wskazał.

Rankiem 25 czerwca 1976 r. robotnicy Ursusa wystąpili przeciw gwałtownym podwyżkom cen żywności, jakie chciał wprowadzić rząd PRL. Przeszło tysiąc osób zablokowało na kilkanaście godzin linię kolejową Warszawa-Kutno. Milicja aresztowała wtedy około trzystu ludzi. Podobne protesty miały miejsce tego dnia w Radomiu i Płocku.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl