Uroczystości z okazji Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polaków i Polonii za Granicą

Biało-czerwone – te barwy towarzyszyły Polakom w dążeniu do niepodległości. Dziś jednoczą ich w Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polaków i Polonii za Granicą. Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa.

Biało-czerwone barwy towarzyszą Polakom od setek lat.

– Po raz pierwszy ustawowo barwa biało-czerwona jako barwa flagi państwowej została ustanowiona bodajże w czasie powstania listopadowego – wyjaśnił Piotr Sutowicz, historyk.

Ale kolory biały i czerwony jako symbol pojawiły się już w 1792 r., podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Później biało-czerwona wpisała się w dążenia niepodległościowe Polaków – w czasie powstania styczniowego i później. W 1919 r. oficjalnie barwy zostały uznane ustawowo przez Sejm odrodzonej Polski.

Dziś polska flaga została zawieszona na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Uroczystości, w których udział wziął prezydent Andrzej Duda, towarzyszyło odśpiewanie hymnu. W Święto Flagi biało-czerwone barwy Polacy postanowili wywiesić przed domem i na balkonach mieszkań. Wielu uznało to za patriotyczny obowiązek.

– Przez taki prosty gest wywieszenia polskiej flagi w oknie, na balkonie, okazujemy swoje przywiązanie do Ojczyzny, do wspólnoty narodowej, do tego wszystkiego, co flaga w sobie niesie – powiedział dyrektor Biura „Niepodległa”, Wojciech Kirejczyk.

Z inicjatywy Biura powstała akcja #mojaflaga. W mediach społecznościowych Polacy zamieszczali zdjęcia biało-czerwonej.

W Warszawie Biuro „Niepodległa” zaprosiło chętnych na „Operowy piknik z Niepodległą”. Prezydent Andrzej Duda w Dniu Flagi rozdawał biało-czerwone barwy rodakom na Placu Zamkowym. Na dziedzińcu Belwederu wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym oraz akty nadania obywatelstwa. Przypomniał, że 2 maja to także Dzień Polaków i Polonii za Granicą.

– To ponad 20 mln naszych rodaków, którzy żyją poza Polską, a którzy pamiętają o swojej Ojczyźnie. Oni pozostają z nią w łączności. Im to święto jest dzisiaj dedykowane – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent szczególnie podkreślał, w jak trudnej sytuacji znaleźli się Polacy żyjący na Białorusi i Ukrainie. Albo są ciemiężeni przez reżim Łukaszenki, albo drżą o życie swoje i swoich najbliższych w obawie przed agresją Putina. Obecne czasy określił jako trudne i wskazał na zaangażowanie wielu instytucji zasłużonych w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju oraz za granicą. Ich przedstawicielom przekazał flagi.

– Reprezentujecie Państwo nas wszystkich. Reprezentujecie polskość, wobec tych, którzy do Polski przybywają, z którymi się spotykacie, jak i wobec tych, którym niesiecie pomoc poza granicami Polski – zauważył prezydent RP.

W trakcie uroczystości w Belwederze jej uczestnicy mieli okazję wysłuchać chóru dzieci i młodzieży z Gruzji, ze szkoły św. królowej Jadwigi, z którą w trakcie zagranicznej wizyty spotkała się Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama przypomniała o prowadzonej od 2016 roku akcji pomocy Polakom na Wschodzie. Mówiła o wsparciu humanitarnym, ale też dziękowała, zwłaszcza nauczycielom.

– Udało nam się odwiedzić i wspomóc naszych rodaków mieszkających w Kazachstanie, w Rosji, na Białorusi, w Mołdawii, na Litwie, w Gruzji, a także na Ukrainie – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Za Polonię i Polaków mieszkających za granicą modlili się dziś wierni na Jasnej Górze, gdzie Mszy św. przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej, ks. bp Piotr Turzyński.

– Ojczyzna jest darem. Jak to lubił mówić św. Jan Paweł II, darem i zadaniem. Ojczyznę też trzeba kochać, pracować dla niej – wskazał ks. bp Piotr Turzyński.

Duchowny przypomniał, że wszyscy Polacy są wezwani do tego, by Ojczyznę trzymać w sercu, jak skarb. Polonia i Polacy za granicą plasują się na szóstym miejscu w świecie pod względem liczebności w stosunku do ludności kraju ojczystego. Najwięcej jest ich w Stanach Zjednoczonych – ponad 10 mln.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl