Litwa: Biało-czerwone flagi w narodowe święta Polski

Kilkaset biało-czerwonych flag wywieszono w środę, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dniu Polonii i Polaków za Granicą, na domach mieszkańców rejonu solecznickiego na Wileńszczyźnie. Około 80 proc. mieszkańców rejonu stanowią Polacy.

Od dwóch lat akcję „Polska flaga w polskim domu” organizuje Ruch Młodzieży Polskiej działający w rejonie solecznickim.

„Chcemy obudzić chęć demonstrowania swojej polskiej tożsamości, uświadomić, że my, Polacy, mamy prawo podczas polskich świąt narodowych eksponować barwy swego narodu. Chcemy przypomnieć, że powinniśmy pamiętać o swej historii” – powiedział PAP jeden z inicjatorów akcji „Polska flaga w polskim domu” Tomasz Pieszko, uczeń gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach.

W ramach akcji, w ostatnią niedzielę, tak jak w poprzednim roku, w Jaszunach i Solecznikach młodzież sprzedawała za symboliczne 1 euro biało-czerwone flagi. W przyszłym roku młodzież tę działalność zamierza rozszerzyć na inne miejscowości Wileńszczyzny.

„Flagi otrzymujemy od organizacji społecznych z Polski. Pozyskane pieniądze ze sprzedaży przekazujemy na cele charytatywne” – powiedział Tomasz Pieszko.

W czwartek biało-czerwona flaga zostanie podniesiona też na placu Niepodległości w Wilnie, przed parlamentem Litwy. Podniesienie flagi litewskiej i polskiej, a także ukraińskiej, w południe poprzedzi uroczyste posiedzenie Sejmu poświęcone 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem wicemarszałek Sejmu RP Beaty Mazurek i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Andrija Parubija.

PAP/RIRM

drukuj