Uroczystości 46. rocznicy pacyfikacji protestów robotniczych w Gdyni

Mija dziś 46. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów w Gdyni. Uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie rozpoczęły się rano złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970.

Centralnym punktem dzisiejszych obchodów będzie Msza św. sprawowana o godz. 16.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po niej odbędzie się przemarsz pod pomnik Ofiar Grudnia. Obchody 46. rocznicy grudnia 1970 r. odbędą się również w Szczecinie.

Za ofiary grudnia 1970 r. modlono się także wczoraj w Gdańsku podczas Mszy św. w Bazylice św. Brygidy. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Homilię wygłosił ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii.

Ta zbrodnia otworzyła niezmierną przepaść między tymi, co bronią prawdy i wolności, a tymi, co posługują się bezbożnym kłamstwem i przemocą. Ogarnia nas rozgoryczenie, poczucie głębokiego bólu, oszustwa i naigrywania się ze sprawiedliwości, bo jak można wytłumaczyć czelność takich osób, jak pan Wojciech Jaruzelski, który w grudniu 1970 r. nakazał wojsku strzelać do robotników Wybrzeża, a następnie twierdzi, że wojsko strzelało tylko do chuliganów i rabusiów. Jacy chuligani byli w tłumie robotników idących rano spokojnie do pracy? – wskazał ks. Ludwik Kowalski.

46 lat temu, 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne – w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1165 odniosło rany.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl