Gdańsk. Grudzień 1970. Źródło: IPN

Rocznica Grudnia ’70 i historia Europy Środkowej w mediach m.in. w Algierii, Iraku i Słowenii

„Komunizm był nie do obrony” – brzmi tytuł opublikowanego w algierskim dzienniku „Liberte” artykułu europosła Bernarda Guetty. To jeden z tekstów, które ukazują się w grudniu w światowych mediach z okazji 50. rocznicy Grudnia ’70. Artykuły podkreślają również wspólnotę losów narodów Europy Środkowej.

„Przemoc stała się nieodłącznym atrybutem reżimów rządzących w ZSRR i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej” – pisze Bernard Guetta, były korespondent francuskiego dziennika „Le Monde” w Europie Centralnej, obecny eurodeputowany.

„Wspólne doświadczenia łączą kraje Europy Środkowej” – przypomina z kolei francuski socjolog prof. Michel Wieviorka w artykule, który ukazał się na portalu agencji BasNews, zamieszczającej wiadomości z Kurdystanu, Iraku i Bliskiego Wschodu. Autor podkreśla jednak, że to właśnie Polacy jako pierwsi byli w stanie nie tylko stawić czoło totalitarnej władzy, ale również doprowadzić do jej upadku.

O wspólnocie doświadczeń narodów Europy Środkowej pisze też w tekście opublikowanym w słoweńskim tygodniku „Demokracija” francuski historyk prof. Francois Hartog. Autor podkreśla swoistość tego regionu i sztuczny charakter powojennego podziału kontynentu na „liberalny Zachód i komunistyczny Wschód”. Przypomina też o trwającym od 30. lat „renesansie Europy Środkowej”.

Na łamach tego samego słoweńskiego tygodniku o specyfice Europy Środkowej, jej doświadczeniach i wartościach pisze też polski europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski.

O wydarzeniach Grudnia ’70 na polskim Wybrzeżu w szerszym kontekście historii Polski i regionu pisze także prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosław Szarek. Jego esej opublikowano na portalach m.in. w Austrii i na Litwie.

„Nieznana wojna w sercu Europy” – brzmi tytuł specjalnego dodatku, który ukazał się w piątek we francuskim dzienniku „L’Opinion”. O walce Europy Środkowej o wyzwolenie się spod sowieckiej dominacji i jej współczesności piszą tam m.in. polski premier Mateusz Morawiecki, węgierski opozycjonista antykomunistyczny Imre Molnar, włoski filozof Renato Cristin czy polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Wszystkie te teksty ukazały się w ramach najnowszej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, przygotowanego z okazji 50. rocznicy Grudnia ’70 i 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Akcję organizuje Instytut Nowych Mediów wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, MSZ, Instytutem Polskim w Paryżu i PAP.

Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów powiedział w rozmowie z PAP, że celem tej edycji programu jest zwrócenie szczególnej uwagi na wspólnotę losów państw Europy Środkowej, która i dzisiaj może się przyczynić do lepszej współpracy między krajami regionu. Podkreślił, że również dlatego tym razem do współpracy zaproszono tylu autorów spoza Polski.

Organizatorzy zaznaczają, że przygotowane w ramach projektu teksty nie ukazują się w światowych mediach jako reklamy czy teksty płatne. Artykuły napisane z okazji poprzednich edycji, przygotowanych m.in. z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, 40-lecia powstania Solidarności czy polskiego Dnia Niepodległości, były publikowane w kilkudziesięciu krajach świata, docierając do setek milionów odbiorców.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl