fot. PAP/Paweł Supernak

Uroczystości 100. rocznicy Cudu nad Wisłą

W całej Polsce od kilku dni trwają uroczystości związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. W tym roku są one połączone z obchodami Święta Wojska Polskiego.

Dziś w Katedrze Polowej w Warszawie pod przewodnictwem ks. bp Józefa Guzdka sprawowana będzie Msza święta w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy. Uczestniczyć w Eucharystii będą władze państwowe na czele z prezydentem Andrzejem Dudą.

W południe na placu Marszałka Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart.

Z kolei w piątek prezydent, premier i szef MON-u wzięli udział w obchodach na warszawskich Powązkach. Podczas apelu pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. zabrał głos m.in. Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że bez ofiary polskiego żołnierza nie byłoby niepodległej Polski.

– Polegli, broniąc Warszawy. Polegli, broniąc Rzeczypospolitej. Polegli, bijąc bolszewików w wielkiej Bitwie Warszawskiej tamtego 1920 roku. Polegli za wolną Polskę, za Ojczyznę. Polegli, broniąc tego, co było dla nich ważne. Polegli, broniąc tego, o czym często marzyli i o co wcześniej często walczyli, bo przecież Polska powróciła na mapę Europy i świata zaledwie 2 lata wcześniej po 123, a częściowo 146 latach niebytu, zaborów – mówił prezydent Andrzej Duda.

Bitwa Warszawska z sierpnia 1920 r. była kluczowym starciem w wojnie polsko-bolszewickiej. Historycy są zgodni, że zwycięstwo polskiego oręża powstrzymało komunistyczny marsz na Europę Zachodnią. Batalia na przedpolach Warszawy jest określana jako jedna z decydujących walk w dziejach świata.

RIRM

drukuj