Uroczyste otwarcie wystawy pt.: „Armia Skazańców”

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa wezmą dziś udział w uroczystym otwarciu wystawy pt. „Armia Skazańców”.

Ekspozycja w Archiwum Państwowym w Suwałkach poświęcona jest armii gen. Władysława Andersa. W tym roku mija 75. rocznica jej utworzenia.

Wystawa przedstawia kopie fotografii i dokumentów z lat 1941-47 wykonanych ze zbiorów m.in. Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Niepodległości, a także Muzeum Wojska Polskiego.

Tadeusz Radziwonowicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach mówi, że wystawa jest poświęcona losom Polaków, wywiezionych w głąb byłego ZSRR oraz wojsku z nich sformowanego.

– Ci, którzy mieli szczęście przedostać się do armii Andersa, około 120 tysięcy ludzi w tym większość żołnierzy, przeszła na wschód do Iranu, Iraku potem do Palestyny. Z nich utworzono Drugi Korpus Polski, który pod dowództwem generała Władysława Andersa walczył pod Monte Cassino i wyzwalał Włochy do kwietnia 1945 roku. Epopeja tych ludzi nie zakończyła się w 1945 roku. W 1947 właściwie, można by powiedzieć, że rozwiązano formację, którą tworzono z żołnierzy Drugiego Korpusu Polskiego. Ci żołnierze zdecydowali różnie. Jedni postanowili pozostać na obczyźnie, w Wlk. Brytanii czy w innych krajach, jak chociażby generał Władysław Anders, inni wrócili do Polski. A byli też tacy którzy wrócili dobrowolnie do Związku Radzieckiego. Ta wystawa również ten wątek porusza – podaje Tadeusz Radziwonowicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach.

Wystawa została przygotowana przez Wydział Wydawniczy Biura Organizacyjnego NIK oraz Komendę Główną Straży Granicznej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl