Upamiętnijmy godnie Żołnierzy Wyklętych

Polacy domagają się od władz RP godnego upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych”. Ponad 5  tys. osób podpisało się pod petycją do prezydenta, premiera i marszałka Sejmu o podjęcie natychmiastowych działań w tym celu.

Osoby podpisujące dokument domagają się dokończenia prac ekshumacyjnych w kwaterze „Ł” Wojskowego Cmentarza na Powązkach, ustalenia  tożsamości wydobytych szczątków poprzez przeprowadzenie badań DNA oraz budowy Panteonu Narodowego, gdzie z honorami zostaną pochowani Bohaterowie.

– Taką petycję można podpisać ma stronie [www.citizengo.org/pl]. Przez kilka godzin podpisało się ponad 5 tys. osób. Nie spoczniemy, dopóki ostatni żołnierz wyklęty nie zostanie wyjęty z ostatniego dołu śmierci. „Łączka” musi być przebadana do końca. Jest pewną porażką to, że tyle lat po odzyskaniu naszej niepodległości nie odnaleźliśmy wszystkich szczątków. Żołnierze, którzy są określani mianem wyklętych do tej pory nie doczekali się należytych pochówków i należytej czci. Chcemy to zmienić – akcentuje Magdalena Korzekwa, menadżer CitizenGo w Polsce.

Petycja jest też wyrazem poparcia dla prof. Krzysztofa Szwagrzyka, pełnomocnika prezesa IPN ds. poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

RIRM

drukuj