fot. twitter.com/UOKiKgovPL

UOKiK nałożył karę na dealerów samochodów ciężarowych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę ponad 122 mln złotych na sześć spółek i ośmiu menadżerów z branży motoryzacyjnej.

Sankcje – jak wyjaśnił prezes Urzędu, Tomasz Chróstny – to efekt decyzji dotyczących porozumień ograniczających konkurencję pomiędzy dealerami ciężarówek.  Nabywcy tych pojazdów przez wiele lat mieli nie mieć swobodnego wyboru sprzedawcy i płacili zawyżone ceny.

Proceder miał polegać m.in. na tym, że przedsiębiorcy podzielili między sobą rynek i konsultowali ceny.

– Stwierdziłem zmowę pięciu spółek DBK, ESA Trucks Polska, TB Truck & Trailer Serwis, Van Tilburg-Bastianen Groep i WTC. Skazani przedsiębiorcy podzielili pomiędzy sobą rynek. Wspólnie ustalili, że każdy z nich będzie sprzedawał ciężarówki marki DAF na określonym terenie i że nie będą rywalizowali o klientów w innych częściach Polski. Ponadto wymieniali się informacjami o cenach.  W przypadku czterech spółek ustalenia dotyczyły również wymiany informacji o ofertach składanych w przetargach. W wyniku zmowy potencjalny nabywca ciężarówek marki DAF mógł je kupić tylko u określonego sprzedawcy za wyznaczoną przez niego cenę. Biorąc pod uwagę znaczenie branży transportu drogowego w Polsce, zmowa mogła mieć negatywne skutki dla całej gospodarki – powiedział Tomasz Chróstny.

Z informacji UOKiK wynika, że porozumienie trwało co najmniej siedem lat – od lutego 2011 r. do marca 2018 r. Urząd podał, że dowody zebrane w postępowaniu m.in. korespondencja elektroniczna, wskazują, że przedsiębiorcy działali celowo i z pełną świadomością.

Prezes UOKiK informuje przedsiębiorców, którzy ponieśli szkodę w związku z praktykami ograniczającymi konkurencję, że mogą domagać się odszkodowania przed sądem. Urząd udziela wsparcia w procesie dochodzenia roszczeń m.in. poprzez wydawanie tak zwanego indywidualnego poglądu w spawie. Dokument można uzyskać kontaktując się z Urzędem.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl