fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

UOKiK: Idea Bank ma oddać pieniądze poszkodowanym przez GetBack

Obligatariusze GetBack za mały sukces uznali decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który postanowił, że Idea Bank ma oddać pieniądze poszkodowanym. Urząd stwierdził, że instytucja oferowała konsumentom obligacje GetBack w sposób niedostosowany do ich potrzeb.

Idea Bank ma wypłacić poszkodowanym rekompensaty. Ich szacowana wartość może wynieść około 42 mln złotych. Osoby, które straciły do 50 tys. zł, miałyby otrzymać 20 proc. utraconych pieniędzy. Klienci, którzy zainwestowali powyżej 50 tys. zł, otrzymają 10 tys. złotych.

Artiom Bujan, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack, pozytywnie ocenia decyzję UOKiK-u. Dodaje jednak, że rekompensaty to tylko niewielka część pieniędzy, jakie utracili.

– Sumy strat to są dorobki całego życia zawodowego. Ta decyzja raczej bez uprawomocnienia się w żaden sposób nie zmienia naszego położenia. Natomiast po uprawomocnieniu się środki finansowe w takiej wysokości wypłacane przez bank mogą być np. przeznaczane przez osoby poszkodowane na pomoc kancelarii prawnych, żeby podjąć kroki na podstawie pozwu cywilnego przeciwko szefom banku celem domagania się zwrotu całości utraconych środków. Walczymy o całość, więc dla nas i tak jest to bardzo mały, ale dobry krok ku przyszłemu zwycięstwu i zwrotowi naszych środków finansowych w całości – mówi Artiom Bujan.

Idea Bank już zapowiedział, że odwoła się od decyzji UOKiK-u do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Afera GetBack wybuchła w maju 2018 roku. Poszkodowanych zostało około 10 tys. osób, które straciły co najmniej 2 mld zł swoich oszczędności.

RIRM

drukuj